Droga publiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Droga publiczna – oznacza drogę ogólnego użytku publicznego, taką jak droga lokalna, regionalna lub krajowa, droga główna, ekspresowa lub autostrada[1].

Drogi publiczne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Droga publiczna to w Polsce droga zaliczona do jednej z kategorii dróg na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115), z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych.

Nie każda droga w Polsce jest więc drogą publiczną. By się taką stała musi posiadać status drogi publicznej, który uzyskuje poprzez nadanie jej odpowiedniej kategorii.

Podział dróg publicznych[edytuj | edytuj kod]

Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne.

Kategoria drogi Zarządca drogi Zarządca ruchu Własność Zaliczenie do właściwej kategorii Nadanie numeru drogi
Gminna Wójt (burmistrz, prezydent miasta)1 Starosta² samorządu gminy uchwała Rady Gminy Zarząd Województwa
Powiatowa Zarząd powiatu1 Starosta² samorządu powiatu uchwała Rady Powiatu Zarząd Województwa
Wojewódzka Zarząd województwa1 Marszałek Województwa² samorządu województwa uchwała Sejmiku Województwa Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
Krajowa Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad1 Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad² Skarbu Państwa rozporządzenie Ministra Infrastruktury Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad

1 w granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta

2 prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych

Zarządcy dróg publicznych oraz zarzadzajacy ruchem na nich. Opracowano na podstawie ustawy o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 z póżn.zm.) oraz ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz.908 z póżn. zm.)

Drogi publiczne ze względu na stopień dostępności i obsługi przyległego terenu dzielą się na:

  1. drogi ogólnodostępne,
  2. drogi o ograniczonej dostępności – autostrady i drogi ekspresowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii oraz uchylająca dyrektywę 2000/30/WE. (CELEX: 32014L0047).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]