Dyskusja wikiprojektu:Szablony lokalizacyjne/Archiwum/2

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nie wiem, co tam się dzieje. Pomimo poprawionych współrzędnych artykuł cały czas jest w ukrytej kategorii z błędnymi koordynatami. Może coś jest nie tak z {{CZE gmina infobox}}? Powerek38 (dyskusja) 19:46, 20 lis 2012 (CET)

Rozwiązałem ~malarz pl PISZ 09:46, 21 lis 2012 (CET)

Coś nie pasuje,trochę za daleko na zachód?Pomimo że podałem wsp.geogr. za GoogleEarth.Nie pokazuje na mapie województwa.--J.Dygas (dyskusja) 13:11, 19 lis 2012 (CET)

Ewidentnie źle zdefiniowane są współrzędne graniczne tej mapy, mapa kończy się z lewej strony na 14.59 (podaję teraz dziesiętnie), a most graniczny między Słubicami a Frakfurtem jest mniej więcej na 14.55. Autor mapki, czyli Aotearoa, musi jeszcze raz podać nam współrzędne graniczne. Mieliśmy już podobny problem z innym województwem. Powerek38 (dyskusja) 13:29, 19 lis 2012 (CET)
Aotearoa poprawił. ~malarz pl PISZ 20:19, 22 lis 2012 (CET)

Refleksje Rrudzika

Rrudzik przekazał mi w mojej dyskusji kilka swoich przemyśleń na temat szablonów lokalizacyjnych, które pozwalam sobie wkleić tutaj, aby mogły być przedyskutowane w nieco szerszym gronie: Powerek38 (dyskusja) 21:10, 22 lis 2012 (CET)

Witaj!

Chciałbym zwrócić uwagę administratorów na problem "dokładnośći" podawania współrzędnych obiektów w infoboksach. Wydaje się, że podawanie cyfr minut po przecinku jest zbędne, gdyż sugeruje fałszywą dokładność położenia obiektu do kilkunastu cm. Tymczasem położenie punktu reprezentującego wieś jest umowne i różni się na mapach co najmniej w dziesiątkach metrów. Zaokrąglenie do minut daje niepewność ±15 m w kierunku południkowym i ±10 m w kierunku równoleżnikowym. Moim zdaniem jest to wystarczające nawet do znacznie mniejszych obiektów takich jak np. kościół.

I jeszcze jeden problem. Mapy targeo są źle wywoływane z obcojęzycznych wikipedii. Problem polega na pojawianiu się w wywołaniu dodatkowych przecinków co powoduje błędną interpretację współrzędnych.

Przykłady:

Podejrzewam, że problem nie jest do rozwiązania w Polsce, lecz wymaga ingerencji w skrypty na stronach obcojęzycznych.

Dodatkowo widać, że współrzędne nie są takie same w różnych wersjach wikipedii:

pl 52°17′21.93″N 22°57′0.66″E

en 52°17′N 22°56

lt 52°17′21″N 22°56′59″E

Może to także robota dla botów.

Podejrzewam, że problem nie jest do rozwiązania w Polsce, lecz wymaga ingerencji w skrypty na stronach obcojęzycznych.

Tyle refleksji. Pozdrawiam Rrudzik (dyskusja) 20:49, 22 lis 2012 (CET)

  • Poruszyłeś kilka różnych spraw, więc odpowiem w punktach:
  1. Zasadniczo zgadzam się, że nie ma sensu w dużej części wywołań szablonów lokalizacyjnych wchodzić aż na poziom setnych sekund. Tyle tylko, że mnie jako osobie trudniącej się wstawianiem współrzędnych po kilkadziesiąt artykułów dziennie lub więcej, byłoby zdecydowanie wygodniej, gdyby do samych szablonów boksów (tam, gdzie jest to uzasadnione) wprowadzić mechanizm zaokrąglający współrzędne. Niestety narzędzia, na których ja pracuję, głównie Geolocator, generują właśnie tak dokładne odczyty. Oczywiście można je skracać ręcznie, ale jest to kilka dodatkowych kliknięć czy naciśnięć klawiszy na każde wywołanie. W robocie, która i bez tego jest żmudna i często dość nudna, i która opiera się na pewnym automatyzmie działania, każda dodatkowa czynność do wykonania jest utrudnieniem, więc wolałbym, aby szablon robił to sam.
  2. Masz rację, że kwestia Targeo jest sprawą, którą powinni się raczej zająć programiści narzędzia Geohack działającego na centralnym toolserverze, bo to ono przekształca podane przez nas współrzędne na linki do poszczególnych map. Nie sądzę, żebyśmy my z poziomu polskiej Wikipedii mogli coś z tym zrobić, chociaż może ktoś bardziej techniczny mnie poprawi.
  3. Jeśli chodzi o powiązania współrzędnych tego samego obiektu między wersjami Wikipedii, nasza społeczność w dyskusjach w Kawiarence odrzuciła (wbrew mojemu osobistemu stanowisku) pomysł dopuszczenia botów do wstawiania współrzędnych, jak to jest na innych Wiki. Dla większości obiektów różnice na poziomie jednej minuty (a wskazane przez Ciebie przykłady mieszczą się w tym) nie będą miały większego znaczenia, bo jak sam zauważyłeś wcześniej, jedna minuta na mapie to naprawdę mała odległość w terenie. Tym niemniej zgadzam się, że to wygląda źle. Obecne zasady są u nas jednak takie, że za współrzędne odpowiada wstawiające je osoba, więc ja niekiedy świadomie zmieniam wartość podaną na innej Wiki, jeśli widzę w oknie narzędzia Geolocator, że tamte współrzędne nie są najlepsze. To z jednej strony sprawia, że nasza Wiki jest dokładniejsza, ale z drugiej może rodzić takie różnice. Powerek38 (dyskusja) 21:24, 22 lis 2012 (CET)

krociotko,z Targeo tez mi wikipedysta powiedzial ze nie dokladnie.lepiej za GoogleEarth.Pozdro.Troche wiecej pracy,ale dokladniej.--J.Dygas (dyskusja) 21:29, 22 lis 2012 (CET)

Ale chyba tu nie chodzi o dokładność danych pobieranych z Targeo, tylko o to, jak Geohack nanosi współrzędne z Wikipedii na Targeo. BTW, ja w miarę możliwości posługuję się Google Maps i OpenStreetMap, chociaż oczywiście czasem trzeba sięgać po bardziej egzotyczne źródła :) Powerek38 (dyskusja) 21:36, 22 lis 2012 (CET)

W kwestii przecinków rozumiem, że chodzi o linki na samym Geohacku. Można je modyfikować, zmieniając odpowiedniki Szablon:GeoTemplate w poszczególnych językach (tudzież prosząc o taką zmianę administratorów, bo pewnie w większości projektów, tak jak u nas, jest zabezpieczony). Matma Rex dyskusja 22:12, 22 lis 2012 (CET)

Problemem jest też przecinek w nazwie artykułu: en:Płosków, Masovian Voivodeship ~malarz pl PISZ 22:23, 22 lis 2012 (CET)
No dobrze, ale krótko mówiąc: czy możemy zrobić coś u nas, żeby szablony dużych obiektów (jezioro, miasto, parafia, wieś itd.) zaogrąglały wyświetlane współrzędne do pełnych sekund? Powerek38 (dyskusja) 12:30, 23 lis 2012 (CET)
Popracuję nad tym. Wymaga to innego wywołania szablonu {{współrzędne}}, ale to jest do zrobienia do spółki z MatmaRexem. ~malarz pl PISZ 09:19, 11 gru 2012 (CET)

Pracuję nad "odzyskaniem" szablonu {{mapa lokalizacyjna}} dla nowego systemu szablonów. Jeżeli ktoś ma chwilkę aby w jednym z artykułów wstawić odpowiedni infobox z mapą lokalizacyjną to ułatwi mi to sprawę. IMO mniej więcej połowa znajdujących się tam artykułów ma wstawioną mapę bezpośrednio, i istnieje logiczna możliwość przeniesienia jej do infoboksu (na razie brakującego). ~malarz pl PISZ 09:17, 11 gru 2012 (CET)

Wersja prostsza: Proszę dopisać nazwę szablonu przed linkiem do artykułu na liście Wikipedysta:Malarz pl/szablony/XYZ. Kilka na początku zrobiłem jako przykład. ~malarz pl PISZ 10:53, 11 gru 2012 (CET)
Zrobiłem, oczywiście jak ktoś ma ochotę jeszcze przejrzeć, to nie zaszkodzi, bo miejscami z konieczności mój wybór szablonu był trochę arbitralny... Powerek38 (dyskusja) 20:14, 11 gru 2012 (CET)
Jutro przejrzę i postaram się wbotować te infoboksy z wstawieniem mapy lokalizacyjnej. ~malarz pl PISZ 21:12, 11 gru 2012 (CET)

szablony nieinfoboksowe

Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Podpis pod mapką Podpis pod mapką Podpis pod mapką

Pozbyłem się wszystkich wywołań szablon {{mapa lokalizacyjna}}. Przystępuję zatem do zastąpienia go wersją przystosowaną do nowych map.

  1. Zamierzam przygotować ten szablon w dwóch wersjach: do użycia w różnych innych szablonach oraz do użycia w artykule. Przykład tej drugiej wersji jest obok. Symuluje ona wstawienie obrazka do artykułu. Jedyna różnica to zamiast ikonki powiększania jest mała kula ziemska. Dotychczasowe wersje jedno ({{mapa lokalizacyjna}} i wielopunktowe {{mapa lokalizacyjna+}} będą zintegrowane w tych szablonach.
  2. Zamierzam umożliwić trzy różne sposoby wstawienia punktów:
    parametry szerokość i długość
    parametry stopniX, minutX oraz sekundX (jak w infoboksach)
    wstawianie punktów szablonem {{mapa lokalizacyjna/punkt}}

Czekam na uwagi. ~malarz pl PISZ 12:54, 13 gru 2012 (CET)

Mała prośba o pomoc: co zrobić, żeby w przykładzie wyświetlała się mapa z tego właśnie szablonu, a nie z {{Mapa dane São Paulo}}? Chyba był do tego jakiś dodatkowy parametr, ale nie pamiętam już... Powerek38 (dyskusja) 14:08, 16 gru 2012 (CET)

Zrobione ~malarz pl PISZ 08:01, 17 gru 2012 (CET)

Przekroczyliśmy 1000 map...

Według statystyk robionych przez MatmaBota, mamy już ponad 1000 map, nie licząc wariantów i przekierowań. Nie ukrywam, że przez ostatnie 2-3 miesiące ja sam wiele się nauczyłem, m.in. w zakresie tworzenia i pozyskiwania map, dlatego ta liczba będzie rosła. W związku z tym dwie myśli:

  1. Przy całej ogromnej wdzięczności dla Matma Rexa za jego trud przy Galerii, o którą sam go prosiłem, zastanawiam się coraz mocniej, czy ta forma prezentacji mapek nie dochodzi powoli do kresu swoich możliwości. Galeria ładuje się coraz dłużej, Matma musi ją ręcznie generować, robi się to kłopotliwe. Moim zdaniem albo należy ją jakoś zreformować, albo pozostać tylko przy opcji przeglądania mapek poprzez kategoryzację, którą staram się ostatnio troszkę udoskonalać.
  2. Niestety trudno jest mi się trochę zajmować wieloma rzeczami naraz, dlatego póki co szybciej tworzę mapki niż zapewniam im wywołania. Próbuję botować co się da, ale wiele rzeczy trzeba robić ręcznie, przynajmniej przy moim poziomie umiejętności posługiwania się botem. Stąd nie przejmujcie się proszę widokiem map z małą liczbą wywołań - liczę, że inni wikipedyści je zauważą i wykorzystają, a może z czasem i mnie uda się je wbotować. Póki co działam zgodnie z zasadą, że im więcej szablonów, tym lepiej dla projektu. Mam nadzieję, że podzielacie takie myślenie. Powerek38 (dyskusja) 21:49, 22 gru 2012 (CET)

Metoda podmiany mapek

W nawiązaniu do wpisu Malarza powyżej, żeby unikać ręcznego robienia bezsensownych robót, chciałbym zapytać, czy macie pomysł na robienie botem jeszcze jednej rzeczy, która zajmuje mi sporo czasu. Chodzi o podmianę mapek, a ściślej wstawianie podwójnych zamiast pojedynczej. Np. w przypadku Wielkiej Brytanii mamy już mapy wszystkich hrabstw Anglii, Walii i Szkocji. Z tego względu trzeba by wszystkie wywołania map tych jednostek, a także większość wywołań mapy Wielkiej Brytanii, zamienić na wywołania odpowiednich hrabstw. Wybotowałem już te hasła, które były odpowiednio skategoryzowane (np. Miasta hrabstwa XXX), ale resztę będę musiał chyba zrobić ręcznie. Jakieś pomysły? Powerek38 (dyskusja) 09:56, 26 gru 2012 (CET)

Ta mapa ze zrozumiałych względów ma bardzo wiele wariantów, w tym historycznych. Wygląda jednak na to, że gdzieś jest ograniczenie liczby wariantów wyświetlających się na stronie szablonu. Czy można to wyłączyć? Powerek38 (dyskusja) 14:39, 26 gru 2012 (CET)

Usuwanie starych szablonów

Mam takie pytanie: pomyślałem, że może po prostu ręcznie przeniosę interwiki ze starych szablonów, a przy okazji pokasuję je, jeśli nie są już potrzebne. Czy jesteśmy już na tym etapie, że można je wszystkie bezpiecznie usunąć? Powerek38 (dyskusja) 15:56, 22 gru 2012 (CET)

Update: zacząłem to powoli robić ręcznie. Powerek38 (dyskusja) 16:45, 24 gru 2012 (CET)
Zrób pożyteczniejsze rzeczy. Jak będę miał trochę czasu (pewnie po 1 stycznia) to zrobię to botem. To jest kupę bezsensownej roboty. Jedyne co z tego trzeba zrobić ręcznie to szablony, które u nas były walcowe (Rosja, Kanada, Chiny itp) a teraz są x/y. Dla nich trzeba dodać odpowiednie (na ogół inne) interwiki. ~malarz pl PISZ 08:44, 26 gru 2012 (CET)
MatmaRex robi to już botem, dzisiaj powinien skończyć. BTW to nie do końca było bezsensowne, bo np. {{mapa dane Czechosłowacja}} w starym systemie występowała w pięciu wariantach, a w nowym w jednym, i dzięki tej zabawie zauważyłem to i poprawiłem. Ale po 200 szablonach już się tym mocno znużyłem, więc teraz ja tworzę znów nowe mapki, a MatmaRex botuje :) Powerek38 (dyskusja) 08:49, 26 gru 2012 (CET)
OK, z grubsza skończone, ukłony dla Matma Rexa, a sam biję się w piersi, że nie poprosiłem go od razu, bo przez ten czas mogłem zrobić wiele nowych mapek :( No cóż, człowiek uczy się na błędach. Napisałem właśnie do niemieckiego wikipedysty Merlissimo, którego bot specjalizuje się we wstawianiu interwiki do szablonów, czy nie zechciałby zrobić u nas specjalnego skanu i skorygować te linki w innych wersjach językowych. Wtedy z mojego punktu widzenia przenosiny będą właściwie skończone. Powerek38 (dyskusja) 15:02, 26 gru 2012 (CET)
Kolejny update: od wczoraj boty dwóch niemieckich wikipedystów dokonują globalnej podmiany linków interwiki prowadzących do naszych szablonów na nowe. Powerek38 (dyskusja) 14:54, 28 gru 2012 (CET)

zbliżamy się ku końcowi

Właśnie przebotowuję część (prostszych) wywołań {{mapa lokalizacyjna+}}. Poza tym umieściłem krótką instrukcję w {{mapa lokalizacyjna}} i czekam na jej recencję, tzn informacje czego najpilniej w tej instrukcji brakuje. Postaram się ją powoli doprecyzować. Niestety niektóre aspekty jeszcze powstają. ~malarz pl PISZ 08:46, 18 gru 2012 (CET)

Ja w ramach działań końcowych byłbym jeszcze wdzięczny za przebotowanie ze starych mapek linków interwiki, bo wciąż jest w interwiki bałagan. Poza tym sporo ostatnio wstawiam map do różnych boksów i póki co nie widzę poważniejszych błędów, wszystko super. Jeśli mógłbym się czepiać, to tylko do drobiazgów, ale chyba nie warto :) Powerek38 (dyskusja) 09:48, 18 gru 2012 (CET)
A, no i zgodnie z sugestią powyżej, fajnie byłoby wstawić do boksów większych obiektów (typu miasta itd.) mechanizm automatycznego zaokrąglania wyświetlanych współrzędnych do pełnych sekund. Powerek38 (dyskusja) 09:51, 18 gru 2012 (CET)
To już kwestia zmian w {{współrzędne}}, które trochę źle pod tym względem zrobiłem. Postaram się w końcu coś z tym zrobić. Matma Rex dyskusja 16:42, 18 gru 2012 (CET)
No i coś zrobiłem. {{współrzędne}} obsługuje teraz parametr {{{dokładność}}} w jednym z formatów podanych w dokumentacji. Przy okazji naprawiłem starego buga w obsłudze niesymetrycznych wywołań (generowały niedziałające linki do Geohacka). Matma Rex dyskusja 20:42, 18 gru 2012 (CET)
Postaram się jutro zaimplementować to w jakiś przyjemy sposób do {{infobox mapa lokalizacyjna}}. ~malarz pl PISZ 22:04, 18 gru 2012 (CET)

Witam. Pozwolę sobie dołączyć parę spostrzeżeń, bo chyba na skutek zmian, o których piszecie wyżej, współrzędne wywoływane z infoboksów są teraz zaokrąglane do pełnych sekund. W przypadku dużych, przestrzennych obiektów jest to oczywiście jak najbardziej wskazane ale wielu małym obiektom to "zaszkodziło". Przykłady - Popiersie Bolesława Prusa w Warszawie, Pomnik Jana Kilińskiego w Warszawie, Pomnik Juliusza Słowackiego w Warszawie (oraz inne pomniki, ławeczki pomnikowe, fontanny itp.). Do infoboksów są wpisane precyzyjne współrzędne ale wywołane na stronie są zaokrąglane i rozmijają się z obiektami. Przykład - Puente de los Alemanes. Poprawiłam współrzędne mostu, bo poprzednie (prawdopodobnie przeniesione z es.wiki) pokazywały nie ten most. Nowe współrzędne zostały zaokrąglone i "spadamy" z mostu. Przykład - Synagoga Herszla Zagajskiego w Kielcach. Tutaj zaokrąglone współrzędne nie tylko rozmijają się z obiektem, ale znacznik lokalizacji na mapie pokazuje inny, sąsiedni budynek. A to już nie tylko wygląda nieładnie i nieprecyzyjnie ale wprowadza w błąd. W projekcie Wiki Lubi Zabytki (w który ochoczo się zaangażowałam :-)) wiele jest obiektów niewielkich. Różne kapliczki przydrożne, kaplice cmentarne, małe budynki wśród zwartej zabudowy. Bez dziesiątych części sekundy nie jest możliwe ich precyzyjne wskazanie. Ale tam też widzę, że wywoływane współrzędne są zaokrąglane. Mam nadzieję, że da się jakoś ten stopień zaokrąglania współrzędnych dostosować do rozległości obiektu, tak żeby dla małych obiektów zachować jednak dziesiąte części sekundy :) Pozdrawiam. Himiltruda (dyskusja) 20:07, 29 gru 2012 (CET)

Aj, to był głupi błąd w logice szablonu – szablon miał sprawdzać, czy są podane dziesiętne części sekund, aby je wyświetlić; ale przez literówkę zamiast sekund sprawdzał same stopnie. Poprawiłem[1] i chyba już jest dobrze. Natomiast na WLZ jest w niektórych miejscach używany inny, uproszczony szablon, który nie był poprawiony razem z tymi zmianami (po prostu o nim zapomniałem) – też go poprawiłem[2] i nie powinien już zaokrąglać wszystkiego do pełnych stopni :) Matma Rex dyskusja 21:07, 29 gru 2012 (CET) Dzięki za zgłoszenie i najmocniej przepraszam za dziesięć dni bałaganu :) Matma Rex dyskusja 21:09, 29 gru 2012 (CET)
Dzięki za poprawki :) Teraz wszystko jest idealnie :) Himiltruda (dyskusja) 10:14, 30 gru 2012 (CET)

Koniec mojej botowej podmiany mapek

Chciałbym powiadomić, iż postanowiłem dzisiaj ostatecznie i chyba tym razem już niedwołalnie wycofać się ze zmieniania/dodawania mapek lokalizacyjnych przy pomocy mojego bota. Wczoraj po raz kolejny próbowałem to robić, aby oszczędzić pracy Blackfishowi i innym osobom ręcznie wstawiającym setki map. Przerwałem jednak po jakimś czasie, naprawiłem ręcznie wykryte błędy i nie zamierzam do tego wracać. Wolę robić rzeczy, w których czuje się pewnie i które nie wiążą się z możliwością mimowolnego zepsucia czegoś. Z góry przepraszam, jeśli znajdą się jeszcze jakieś niezauważone przeze mnie szkody, i zachęcam innych, lepszych ode mnie operatorów, do pracy nad tym, bo potrzeby są bardzo duże, jeśli system "podwójnych mapek" ma się upowszechnić. Powerek38 (dyskusja) 16:20, 3 sty 2013 (CET)

Trochę porządków

Po różnych starych (błędnych) wywołaniach zostały 4 przekierowania (Kategoria:Szablony lokalizacyjne - stare redirecty). Pytanie moje brzmi: co z nimi zrobić?. Ja bym je zostawił, tylko zmieniając nazwę kategorii na "tymczasowe przekierowania" - może kiedyś odpowiednia mapka powstanie. Jeżeli ktoś ma szansę podobną mapkę wygenerować teraz to im wcześniej tym lepiej :-). ~malarz pl PISZ 12:17, 7 sty 2013 (CET)

Mińsk zrobię dzisiaj wieczorem z OSM, ale pozostałe trzy dotyczą map fizycznych, a tego się nie podejmuję. Powerek38 (dyskusja) 13:19, 7 sty 2013 (CET)
Zrobiłem {{Mapa dane Mińsk}}, przy czym ze względu na rozczłonkowanie miasta (jak zobaczycie mapę, to zrozumiecie) nie chciałem tego wycinać z OSM, tylko wziąłem z Commons gotową mapę służącą pierwotnie do oznaczania dzielnic i dopisałem do niej wyciągnięte z OSM współrzędne graniczne. Nie jestem do końca pewien, czy ten patent będzie dobrze działał, bo nie wiem na ile autor tej mapy przejmował się skalą, odwzorowaniem itd. Jeśli ktoś umie to ocenić, będę wdzięczny za rzut oka. Powerek38 (dyskusja) 17:07, 7 sty 2013 (CET)
Update: Nałożyłem na tę mapę ze 20 obiektów, jest chyba w miarę ok. Powerek38 (dyskusja) 19:06, 7 sty 2013 (CET)

Coś się dziwnego dzieje, na mapce zamiast nazwy portu pojawia się {{nazwa}}, np. tutaj. Powerek38 (dyskusja) 21:19, 9 sty 2013 (CET)

Załatwione ~malarz pl PISZ 21:56, 9 sty 2013 (CET)

Dokładność odwzorowań województw

Witam. Wracam tu z problemem dokładności odwzorowania mapek województw (były już wyżej Słubice). Na całym obszarze dotychczas sprawdzanych przez mnie mapek lokalizowane punkty nie trafiają dokładnie w odpowiednie miejsce. Problemy widoczne są szczególnie przy granicach Polski. Np. miejscowość Kostomłoty wypada jakieś 6 km za granicą na Białorusi. Zgłaszałem już malarzowi.pl i podobno przekazał dalej. Wpisuję, by było miejsce do koordynacji pracy i śledzenia, co się dzieje w temacie. Pozdrawiam serdecznie :) --Wiklol (Re:) 21:21, 8 sty 2013 (CET)

Jeśli jesteś w stanie ustalić właściwe punkty skrajne dla poszczególnych map, to ja z radością poprawię to w dwie minuty. Największym bólem jest znalezienie odpowiednich punktów granicznych (lewa/prawa/góra/dół), bo jak już się je ma, to odczyt współrzędnych i aktualizacja szablonu to chwila. Chyba, że mapa jest źle narysowana (nie trzyma skali itd.), ale to się zdarza rzadziej. Powerek38 (dyskusja) 22:02, 8 sty 2013 (CET)
  • Raczej jestem. (Najwyżej sobie przypomnę trygonometrię sferyczną :) ). Nie wiem tylko, czy chodzi o 4 liczby podawane w szablonach jako współrzędne graniczne? Jak tak, to sprawdziłem dla dwóch (PL-PD 52.2801 54.410339 / 21.59413 23.9439 i PL-LU 50.251651 52.287903 / 21.617304 24.14584 mi wyszło, czyli są dobrze, a mapki są i tak złe). Czy może chodzi o 4 punkty na powierzchni Ziemi, którym odpowiada w sumie 8 współrzędnych położenia, a które na mapce nic nie reprezentują (zwykle pusty róg)?
Wg mnie mapki mają problem tego typu, co kiedyś Teleskop Hubble'a. Ładne, precyzyjne, tylko nie wg tego schematu, co trzeba. Jest jakiś problem dotyczący odwzorowania. Wyglądają na poprzekręcane. Jak będę miał chwilę, to wkleję tu mały eksperyment. --Wiklol (Re:) 23:16, 8 sty 2013 (CET)
    • Chodzi o współrzędne graniczne, to co widać w szablonach. Jeśli one są dobre, a mapa zła, to niestety mapa jest ewidentnie źle zrobiona. Widzę w takim razie dwie możliwości: 1) poprawiamy mapę, ale to już jakiegoś kartografa trzeba by dorwać; 2) próbujemy nauczyć szablon wyznaczania punktu drugą metodą, czyli przez x,y (widać to np. w {{Mapa dane Jakucja}}). Skoro jesteś dobry z matematyki, to może chciałbyś spróbować napisać coś takiego? Powerek38 (dyskusja) 23:19, 8 sty 2013 (CET)
      • Chyba mam koncepcję, jak poprawić. Tylko nic nie rozumiem z tych szablonów. Np. jak w treści {{Mapa dane Jakucja}} zmienię wzór, to od razu zmieni się przeliczanie wsp. na punkty mapy, czy tu jest tylko informacja, a liczy się gdzie indziej? Jak gdzie indziej, to gdzie? A jak szablon jest liczony liniowo, to gdzie jest wzór? Jakbym miał kopię szablonu PL-LU do eksperymentów, to pewnie dałbym radę przynajmniej zmniejszyć wielkość błędów odwzorowania - ok. 10-krotnie, a to wystarczy, by na niedużej mapce było dobrze co do piksela. Możesz zrobić taki szablon w moim brudnopisie? (Po sprawdzeniu koncepcji dokonalibyśmy korekty dla wszystkich województw.) --Wiklol (Re:) 18:12, 9 sty 2013 (CET)
        • Prawdę mówiąc, w tym momencie w tej dyskusji moje miejsce powinien zająć malarz pl, ponieważ on jest autorem wszystkich rozwiązań technicznych związanych z tymi szablonami. Nie chciałbym mądrzyć się na tematy, które on zna dużo lepiej - mam nadzieję, że wkrótce się przyłączy do dyskusji i wypowie się. Powerek38 (dyskusja) 18:51, 9 sty 2013 (CET)
          • Interesuje mnie, żebym miał obliczenie takie, jakie jest teraz. Np. że PL-LU jest:

x = 80 + 20.4 * (8.6 - {{{szerokość}}})

y = 90 - 60.4 * (7.5 - {{{długość}}})

czy coś w tym stylu. To ustalę, jaki skorygowany wzorek byłby OK. --Wiklol (Re:) 19:28, 9 sty 2013 (CET)

Jeśli podane są parametry x i y, to są po prostu obliczane – wyrażenie powinno zwrócić liczbę od 0 do 100, będącą odległością od odpowiednio lewej lub górnej krawędzi grafiki z mapą w procentach. Jeśli podane jest top/bottom/left/right, to są to współrzędne odpowiednich krawędzi grafiki z mapą – położenie punktu na mapce jest zwyczajnie liniowo przeliczane na takie same procentowe wartości od 0 do 100, z uwzględnieniem map przekraczających południk 180° (te „tradycyjne” mapki muszą być w odwzorowaniu walcowym równoogledłościowym). Większość obliczeń wykonuje szablon {{Mapa lokalizacyjna/punkt/core}} (niestety kod jest zupełnie nieczytelny...). Matma Rex dyskusja 21:07, 9 sty 2013 (CET)

Współrzędne są przeliczane o czym wspomniał MR na położenie w procentach wymiaru obrazka licząc od lewego górnego rogu. Gdy podano x/y są używane dokładnie te równania. Gdy podano tylko top/bottom/left/right używane są one w następujący sposób:

| x = 100 * ({{{długość}}} - LEFT) / (RIGHT - LEFT) round 1
| y = 100 * (TOP - {{{szerokość}}}) / (TOP - BOTTOM) round 1

Sprawę trochę komplikuje czasami fakt przechodzenia 180E/180W, ale to nie dotyczy map w Polsce. Grafiki mapek polskich województw przygotował Aotearoa i najlepiej z nim przedyskutować te zmiany. Miałem to wczoraj wieczorem napisać, ale mi padł internet. Nie jestem pewien czy to co zrobiłeś działa poprawnie dla całego wojewóztwa. Dobrze by bvyło sprawdzić dla kilku punktów z różnych stron województwa oraz koniecznie w centrum. ~malarz pl PISZ 10:05, 10 sty 2013 (CET)

  • Oczywiście sprawdziłem: Lublin, Puławy, Annopol, Kraśnik, Biłgoraj i parę innych. Jest dobrze przeważnie z dokładnością lepszą niż 0,5' kątowej. Dla mapek, gdzie często nie są podawane sekundy, wystarczy. --Wiklol (Re:) 12:50, 10 sty 2013 (CET)
  • Nie mam najmniejszego pojęcia co jest nie tak z mapami – posprawdzałem je jeszcze raz i odwzorowanie jest ok (po wskazaniu tych samych czterech punktów w programie gisowym i skalibrowaniu mapy inne punkty mają poprawne współrzędne; mapa dokładnie wpasowuje się także w mapy na urzędowym geoportalu). W wikitechnikaliach nie jestem dobry więc tu nie pomogę, jednak jeżeli wskażecie jakiś błąd tkwiący w wykonaniu mapy to będę starał się go naprawić. Aotearoa dyskusja 19:23, 10 sty 2013 (CET)
Mapa konturowa województwa podkarpackiego
Wybrane miejscowości w województwie podkarpackim
  • Spokojnie. Narysowałeś super mapki, jakich ja pewnie nie dałbym rady stworzyć nawet po miesiącach starań. Żeby jednak prosty algorytm proporcjonalnego wpasowywania punktów w mapę dobrze działał, musiałbyś wziąć odwzorowanie walcowe równoodległościowe, a wziąłeś jakieś inne, pewnie równopowierzchniowe. Spójrz np. obok. Punkty dałem z dokładnością do sekund kątowych, a dla wielu miejscowości widać, że nie trafiają w mapkę tam, gdzie trzeba (porównaj np. położenia miejscowości Lubaczów, Przeworsk, Harasiuki, Przemyśl z mapkami poszczególnych gmin/miast).
Zniekształcenie mapki w zasadzie wymaga, by zastosować odpowiednie przekształcenie trygonometryczne (jak w {{Mapa dane Jakucja}}). Dla małego obszaru znakomitą większość błędu naprawia już jednak proste przekształcenie typu obrót/przeskalowanie. Jak będę miał czas, to skoryguję odwzorowanie punktów, tak by np. Świnoujście nie wypadało w Niemczech. Pozdrawiam --Wiklol (Re:) 23:37, 10 sty 2013 (CET)

Po krótkiej i niemrawej, ale jednogłośnej dyskusji w Projekcie Chrześcijaństwo, proponuje wyłączyć z tej kategorii dekanaty (mówiąc inaczej - nie uznawać braku współrzędnych za błąd, o ile rodzajem administratury jest dekanat). Dekanaty są jednostkami bez stałej siedziby, nie mają żadnego biura czy kancelarii, generalnie to jednostki mocno pomocnicze. Jakiego by się punktu nie wybrało do tych współrzędnych, w zasadzie każdy będzie błędny. Ta kategoria byłaby mniejsza i łatwiejsza do posprzątania, gdyby je stamtąd zabrać. Powerek38 (dyskusja) 17:00, 11 sty 2013 (CET)

Mapa lokalizacyjna Montrealu

Witam. Czy ktoś znający się na rzeczy mógłby podmienić w szablonie Szablon:Mapa dane Montreal mapkę Montrealu na tą, która jest wykorzystana w en Wiki en:Template:Location map Canada Montreal? Tamta wydaje mi się bardziej czytelna, przejrzysta i hmmm... mniej pstrokata :-). Pozdrawiam. Himiltruda (dyskusja) 19:14, 14 sty 2013 (CET)

Zrobione, ta jest chyba jednak lepsza od poprzedniej :) Mateuszek045 napisz 19:17, 14 sty 2013 (CET)
O jak szybko :-)) Zdecydowanie lepiej teraz wygląda. Dzięki. Himiltruda (dyskusja) 19:22, 14 sty 2013 (CET)

Dzisiaj powstała nowa kategoria z 3k1 artykułów. Większość z nich wynika z działalności mojego bota na angielskich wioskach. Postaram się nad tym popracować w ciągu najbliższych kilku dni. ~malarz pl PISZ 14:09, 1 lut 2013 (CET)

Tych moich była 1/3 (1003 szt.). Część pozostałych też poprawię. Na koniec wygeneruję listę z podziałem na sposób naprawy błędu. ~malarz pl PISZ 22:08, 1 lut 2013 (CET)
Zjechałem botem (i trochę ręcznie) do 608 stron. Tutaj na ogół są: podwójny {{współrzędne}}, dwa infoboxy z mapą lokalizacyjną (trzeba w drugim wstawić "kod mapy = żadna" i wyrzucić z niego współrzędne), {{współrzędne}} z innymi współrzędnymi niż w infoboksie lub błędnie podane współrzędne (w tym też niesymetryczne: długość:DM, szerokość:DMS i na odwrót). Tego botem łatwo już nie można poprawić. ~malarz pl PISZ 16:25, 2 lut 2013 (CET)

UPDATE: Pośród tych 600 jest prawie 300 Miasto zagranica infobox, które przez kilka dni będę botował. Pozostałe (332) są umieszczone na liście z dodatkowymi informacjami o szablonach w treści hasła. Proszę wszystkich o pomoc. ~malarz pl PISZ 16:52, 2 lut 2013 (CET)

Sens przekierowań innych niż kody ISO

Sprzątam właśnie stare wywołania map, używające jeszcze starych kodów miast, sprzed reformy, typu "PL-MA Kraków" czy "US-NY Nowy Jork". Kusi mnie mocno, aby usunąć też wszystkie inne przekierowania do miast (typu GRC Ateny, GBR Londyn itd.), za wyjątkiem tych, które są kodami ISO danych jednostek. Mówiąc inaczej, jeśli miasto ma przypisany kod ISO jako jednostka administracyjna, dajemy go jako przekierowanie, ale jeśli nie - wyrzucamy wszelkie rediry i kodem mapy miasta jest tylko i wyłącznie jego nazwa. Tak chyba będzie najbardziej intuicyjnie. Co Wy na to? Powerek38 (dyskusja) 21:47, 24 kwi 2013 (CEST)

Jeśli nie są kodami ISO i nie są już w praktyce nigdzie linkowane, to IMO można chyba uznać za "błędne" przekierowania.
A przy okazji, czy przy "wojewódzkich" szablonach z serii: Szablon:Mapa dane śląskie nie należałoby ich nazw rozpisać do pełnych nazw województw? --Alan ffm (dyskusja) 22:56, 24 kwi 2013 (CEST)
Wtedy też należałoby poprawić np. Szablon:Mapa dane Ağdam. Wydaje mi się to niecelowe wydłużanie nazw. ~malarz pl PISZ 05:14, 25 kwi 2013 (CEST)
PS. Jak już jesteśmy przy kodach map. To czy należy wpisywać np.: „PL-SK” czy właśnie „śląskie”, bo obie formy są używane i obie działają, a jest niespójnie? Blackfish (dyskusja) 08:23, 25 kwi 2013 (CEST)
Ja nie widzę potrzeby wydłużania nazw map województw czy innych jednostek, kiedyś tak było, ale Malarz to zmienił i IMHO szkoda znowu tego ruszać. Generalnie my tworząc mapy specjalnie dajemy rediry w postaci kodów ISO, ponieważ ma to pewne znaczenie techniczne (może nie będę tutaj tego rozwijał, ale czasem się przydaje), a poza tym kody - w przeciwieństwie do nazw jednostek - są dość krótkie i nie zawierają znaków spoza standardowej klawiatury, więc łatwiej je wpisywać. Dlatego akurat kody ISO bym zostawił, ale mam poważne wątpliwości co do kodów stworzonych przez nas na Wiki zupełnie sztucznie, spoza list ISO. Powerek38 (dyskusja) 14:05, 25 kwi 2013 (CEST)
Dodam jeszcze dla rozwiania wątpliwości, że przy mapach miast ja zdecydowanie rekomenduję używanie jako kodu po prostu nazwy. Ale jeśli chodzi o państwa i jednostki mające kody ISO, nazwy własne i kody można stosować zamiennie, jak komu wygodnie. Powerek38 (dyskusja) 14:13, 25 kwi 2013 (CEST)
W sumie drobna sprawa, ale poprzez ww. "oszczędzanie na długości" znowu nie trzymamy się urzędowego nazewnictwa (conajmniej w przypadku 100%-owo jednoznacznych polskojęzycznych nazw) tylko wymyślamy sobie nazwy "własnego chowu", z których nie wiadomo czy w przyszłości znowu nie trzeba będzie się po raz kolejny wycofywać, jak z powyżej dyskutowanych przypadków. A co przy powiatach? Też będziemy kombinować na boki z oszczędzaniem na słowie, czy tak różnie, jak wyjdzie...? :) --Alan ffm (dyskusja) 23:01, 25 kwi 2013 (CEST)
Sztuczne kody typu "ISO nazwa miasta" też mogą wylecieć. Kiedyś je sugerował i powprowadzał WlaKom. Mi one nie przeszkadzają i sam ich tez nie używam. Natomiast trzyliterowe kody, które nie są ISO usuwam prawie natychmiast po powstaniu (chociaż zostały {{państwo dane WNP}} i kilka podobnych). ~malarz pl PISZ 16:25, 25 kwi 2013 (CEST)
  • Ok, w takim razie, nie widząc głosów przeciwnych, usuwam i botuję wywołania wszystkich redirów nie będących kodami ISO. Nie zamyka to dyskusji w sprawie samych kodów, ale akurat tutaj, jak już sygnalizowałem, będę za pozostawieniem. Powerek38 (dyskusja) 16:54, 25 kwi 2013 (CEST)

Witajcie,

Czy do tego szablonu można dodać współrzędne geograficzne oraz mapę ? Na technicznych sprawach nie znam się, a szablon jest jakby niedokończony. Czy istnieje jakiś uniwersalny szablon osiedla. Gdzie takie informacje się znajdują ? Pozdrowienia i podziękowania. Zetpe0202 (dyskusja) 20:36, 27 kwi 2013 (CEST)

Można, jak najbardziej, należy podać współrzędne w przeznaczonych dla nich parametrach (zgodnie ze wzorem szablonu na jego stronie), zaś w parametrze "kod mapy" nazwę miasta, w którym jest to osiedle. Jeśli mamy już to miasto w naszej bazie map, wszystko powinno działać. Powerek38 (dyskusja) 08:43, 30 kwi 2013 (CEST)
Jak chociażby tutaj (przykład pierwszy z linkujących do szablonu :) Blackfish (dyskusja) 08:55, 30 kwi 2013 (CEST)
Wielkie dzięki. O takie coś chodziło. Pozdrowienia.Zetpe0202 (dyskusja) 22:57, 30 kwi 2013 (CEST)

Prośba o poprawki w szablonach boksów

W toku ostatnich edycji zauważyłem następujące problemy z parametrami lokalizacyjnymi w infoboksach, będę wdzięczny za poprawki:

Na razie chyba tyle, w razie znalezienia kolejnych będę informował. Powerek38 (dyskusja) 19:59, 7 maj 2013 (CEST)

Skrypt do wstawiania map

Nasz nieoceniony kolega Matma Rex napisał ostatnio skrypt, który można sobie zainstalować i który bardzo ułatwia wstawianie kodów map lokalizacyjnych. Dziękuję autorowi, a wszystkim polecam. Powerek38 (dyskusja) 20:50, 15 maj 2013 (CEST)

Mapy lokalizacyjne Francji

Współrzędne krańców map Limousin lub Poitou-Charentes są błędne. Krater Rochechouart znajduje się blisko ich granicy, ale niezależnie którą z tych dwóch map wybiorę, znacznik wskazujący jego środek ląduje poza obrysem prowincji, a to znaczy że wskazują one dwa różne miejsca przy tych samych współrzędnych. Szczureq (π?) 14:52, 17 lip 2013 (CEST)

Ja generalnie uważam, ale lepiej byłoby - wzorem frWiki - przejść z map regionów Francji, które faktycznie są momentami takie sobie, na mapy departamentów. Tyle, że to wymaga utworzenia jeszcze ok. 80 szablonów, bo jak dotąd zrobiłem tylko ok. 20. Ale postaram się dziś lub jutro podmienić na szybko na mapę departamentu w tym konkretnym przypadku, ona powinna być lepsza. Powerek38 (dyskusja) 16:16, 17 lip 2013 (CEST)
Przepraszam, obiecałem, a potem zapomniałem, mea culpa. Podmieniłem na razie na mapę Francji, bo nie chciałem tworzyć szablonu pod jeden artykuł, a na szerszą podmianę nie ma na razie szans. Ale już powinno być OK, a przyszłości na pewno uszczegółowimy tę mapę. Powerek38 (dyskusja) 19:37, 26 sie 2013 (CEST)

Położenie na mapie

Ostatnio zacząłem pisać artykuły o trzęsieniach ziemi i mam problem z wyświetlaniem mapy. W opisie szablonu nie znalazłem żadnego rozwiązania. Mapa mimo podania współrzędnych się nie wyświetla. Link do brudnopisu. Nie wiem skąd mam brać parametry do punktów mapy. Z góry dziękuję za rozwiązanie. The Orbwiki107 (dyskusja) 23:41, 25 sie 2013 (CEST)

  • @Orbwiki107 Załatwione, chodziło o to, że w infoboksie w parametrze „państwo” nie można wpisywać państwa przez użycie szablonu {{państwo}} (w tym przypadku {{państwo|IDN}}) tylko należy wpisać samo IDN ;) A jeśli chodzi o punkty mapy, to bierzemy je najczęściej z artykułów o miastach/obiektach. Dodaje się je aby był punkt odniesienia jakiś :) MATEUSZ.NS dyskusja 00:07, 26 sie 2013 (CEST)

opcje geohacka

Dzisiaj zaimplementowałem nową opcję dla szablonu mapy. Na razie parametr jest nazwany "globe", ale zastanawiam się nad zmianą tej nazwy na bardziej ogólną. Parametr ten powoduje, że dla każdego wywołania szablonu takiej mapy zostaną wstawione takie a nie inne opcje geohacka (nie można ich zmienić w żadne sposób; te zapisane w szablonie mapy mają zawsze pierwszeństwo). Początkowo to miało służyć wybraniu odpowiedniego ciała niebieskiego w linkach geohacka, ale tak się zastanawiałem, że można to użyć do dowolnego narzucenia opcji geohacka dla zadanej mapy. W związku z tym, że domyślnym dla szablonu {{infobox mapa lokalizacyjna}} jest "type:city" to chyba nie bardzo jest cel użycia tego parametru do czegoś innego, co najwyżej zmienić można domyślny na mniej szczegółowy a dla wszystkich szablonów miejscowości wpisać "type:city". ~malarz pl PISZ 17:49, 22 paź 2013 (CEST)

Nie wiem, czy tutaj powinienem o tym mówić, bo może to zupełnie nie ten temat, ale dla mnie byłoby fajnie, gdyby szczegółowość wyświetlania współrzędnych (np. czy to mają być pełne sekundy, czy również ich setne) dało się określać osobno dla każdego boksu. W tej chwili mamy bardzo szczegółowe wyświetlanie wszędzie i o ile to ma sens przy małych obiektach typu budynki, stacje itd., to już stosowanie czegoś takiego w szablonie miejscowości wygląda dość zabawnie, bo każdy przecież wie, że praktycznie każda miejscowość ma większy zakres szerokości i długości geograficznej niż jedna sekunda. Powerek38 (dyskusja) 10:45, 23 paź 2013 (CEST)
Nowa wersja szablonu {{infobox mapa lokalizacyjna/temp}} ma już taką możliwość i jak będę ją wprowadzał to dla miejscowości i większych jednostek ustawię dm zamaist dms/dmss. ~malarz pl PISZ 11:30, 23 paź 2013 (CEST)

Mapy lokalizacyjne gwiazdozbiorów

W artykułach poświęconych astronomii bardzo przydałyby się mapki lokalizacyjne, wskazujące położenie obiektów (gwiazd, mgławic, dalekich galaktyk) w poszczególnych gwiazdozbiorach. W enwiki istnieją obiecujące próby wprowadzenia takiego systemu, np. w infoboksie o tej gwieździe, jednak oparte są na ręcznym podawaniu położenia na obrazku. Obecnie na commons znajdują się trzy zbiory map, z których moglibyśmy korzystać, mianowicie mapy IAU (bardziej szczegółowe), polskojęzyczne i zwykłe wektorowe. Problem stanowi rzut, w jakim są one przedstawione, utrudniający stworzenie sensownie działającej mapki lokalizacyjnej; jednocześnie jego zmiana jest wysoce niewskazana, bo sferę niebieską oglądamy "od środka" i mapa ma w tym pomagać. Pomożecie? Szczureq (π?) 13:53, 16 wrz 2013 (CEST)

Pomysł jest bardzo dobry, pomoże miłośnikom obserwacji. Nie każdy rozumie współrzędne na niebie, a gwiazdozbiory kojarzy każdy kto chociaż trochę interesuje się astronomią. Stilgar27 (dyskusja) 12:15, 17 wrz 2013 (CEST)
mamy już świetnie działające w artykułach koordynaty. wystarczy tylko kliknąć i mamy położenie obiektu na niebie względem gwiazdozbiorów. obraz można sobie dowolnie powiększać-oddalać, można przesuwać, dodatkowo najbardziej znane obiekty mają rozbudowane opisy a większość gwiazd podstawowe dane - John Belushi -- komentarz 11:57, 2 paź 2013 (CEST)
Myślę, że to przesądza sprawę. Stilgar27 (dyskusja) 12:58, 2 paź 2013 (CEST)
Czy miałoby to działać w jakichś konkretnych infoboksach, czy może być zrealizowane jako szablon generujący obrazek w ramce? To co wskazałeś na en.wiki ma mało wspólnego z jakimkolwiek szablonem, tam po prostu są w kodzie artykułu na siebie nałożone dwa obrazki:
Diagram showing star positions
<div style="position: relative">[[File:Eridanus IAU.svg|250px|alt=Diagram showing star positions]]
     <div style="position: absolute; left: 49.9%; top: 20.3%">[[File:Cercle rouge 100%.svg|12px]]</div>
</div>
Można przygotować szablon działający podobnie do {{mapa lokalizacyjna}} a przyjmujący jako parametry:
  • nazwę pliku Wikimedia Commons z planem
  • odległość w pionie od lewego górnego rogu (w % obrazka z planem)
  • odległość w poziomie od lewego górnego rogu (w % obrazka z planem)
  • pozostałe parametry jak {{mapa lokalizacyjna}}: opis, podpis, znak, wielkość znaku, ....
~malarz pl PISZ 19:17, 23 paź 2013 (CEST)



Mapa lokacyjna
{{{opis}}}
położenie gwiazdy na planie gwiazdozbioru

Zmajstrowałem szablon do tego co powyżej. Wynik działania widać obok, zaś wywołanie wyglada tak:

{{mapa lokacyjna|Eridanus IAU.svg|24.1|52.3|rozmiar=250|znak=Cercle rouge 100%.svg|rozmiar znaku=12
 |wyrównanie=right|podpis=położenie gwiazdy na planie gwiazdozbioru}}

W tym przykładzie trzeba podać nieco inne odległości od lewego górnego rogu, ponieważ szablon oblicza ile zajmie znak i te wielkości dotyczą odległości lewego górnego roku planu środka znaku (przykład z en.wiki - odległość lewego górnego rogu planu od lewego górnego rogu znaku). ~malarz pl PISZ 20:12, 23 paź 2013 (CEST)

Doceniam wysiłek, ale właśnie takiego rozwiązania: ręcznego podawania położenia na obrazku, nawet za pośrednictwem szablonu, chciałem uniknąć. Myślałem o szablonie mapy lokalizacyjnej, który dostaje współrzędne na sferze niebieskiej i sam przelicza je na położenie za pomocą formuły, wziętej z matematycznej definicji odwzorowania. Jeżeli to za dużo roboty, to można przyjąć, że rozwiązanie wskazane przez Johna wystarczy i zostawić ten problem. Szczureq (π?) 15:34, 24 paź 2013 (CEST)
A gdyby rzeczone mapki jednak powstały, to tak, myślałem o używaniu ich w infoboksach: {{gwiazda infobox}}, {{galaktyka infobox}} itp. Szczureq (π?) 15:40, 24 paź 2013 (CEST)
Pewnie byłaby możliwość wykonania podobnego systemu map, ale ja mam za małą wiedzę teoretyczno-astronomiczną aby się tego podjąć. Szablon {{koordynaty astronomiczne}} jest dużo prostszym szablonem bo po prostu wyświetla dokładnie to co zostało mu podane oraz linkuje do tego co zostało mu podane. Nie wiem jak przełożyć te współrzędne na płaszczyznę i nie wiem jakie odwzorowanie jest używane na mapach nieba. Jeżeli podacie jakieś rozwiązanie istniejące w innej wiki to jestem je w stanie odpowiednio dostosować do naszych warunków. ~malarz pl PISZ 15:58, 24 paź 2013 (CEST)

Mapy ciał niebieskich

Gusiew (w artykule)
Ciało niebieskie

Mars

Położenie na mapie Marsa
Mapa konturowa Marsa, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Gusiew (w artykule)”
Mars14,77°S 184,57°W/-14,770000 -184,570000
Gusiew (docelowy)
Ciało niebieskie

Mars

Położenie na mapie Marsa
Mapa konturowa Marsa, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Gusiew (docelowy)”
Mars14,77°S 184,57°W/-14,770000 -184,570000
coś na Fobosie
Ciało niebieskie

Fobos

20°S 175°W

Czy jest jakiś sposób, aby szablony odwołujące się do map lokalizacyjnych łykały długość planetograficzną np. 184 W (na Marsie) lub 330 E (na Wenus)? Zaskakuje mnie, że np. Ontario Lacus ma w szablonie podaną długość zachodnią, ale wyświetla wschodnią, nie sygnalizując przy tym błędu, podczas gdy np. Gusiew (krater marsjański) ma podaną (nieprawidłowo) długość wschodnią, ale zmiana na zachodnią powoduje już błędy. Obowiązująca konwencja, ustalona przez IAU nakazuje używać długości zachodniej od 0 do 360° dla ciał obracających się tak jak Mars i Tytan (oraz Ziemia), a wschodniej dla rotujących wstecznie, jak Wenus. Szczureq (π?) 16:15, 27 sie 2013 (CEST)

@Szczureq chciałbym się zabrać za problem, ale mam kilka pytań:
  1. czy opisy map (współrzędne graniczne) Szablon:Mapa dane Księżyc, Szablon:Mapa dane Mars, Szablon:Mapa dane Merkury, Szablon:Mapa dane Tytan, Szablon:Mapa dane Wenus są podane poprawnie?
  2. współrzędne dla których z powyższych map podaje się w zakresie 0-360E (jak rozumiem Wenus), które 0-360W (jak rozumiem Mars i Tytan), a które -180W-180E (chyba Ziemia i inne mapy fragmentów Ziemi) - nie wiem co z Księżycem i Merkurym
~malarz pl PISZ 11:47, 22 paź 2013 (CEST)
@malarz pl W szablonach wywołanie ze współrzędnymi w odpowiednim zakresie już działa, w tym sensie mapy są w porządku. Właściwe zakresy podałem Pawłowi (do przebudowy szablonu koordynaty): zakres do 180°E/W obowiązuje na Ziemi i Księżycu, 0-360°W na Marsie, Merkurym i księżycach Jowisza i Saturna, a 0-360°E na Wenus, planetoidach, planetach karłowatych, księżycach Urana i Trytonie [niestety IAU stosuje dwie różne konwencje]. W szablonach {{Mapa dane Tytan}} i {{Mapa dane Księżyc}} są dobre wartości liczbowe przy brzegach; dla planet nie, ale i tak działają... Szczureq (π?) 12:20, 22 paź 2013 (CEST)
Wróć, właśnie sprawdziłem Gusiew (krater marsjański) i sytuacja jest dziwna: wyświetlana jest poprawna (zachodnia) długość, ale tylko przy podaniu w szablonie niepoprawnej (wschodniej)! —Szczureq

Paweł zajął się poprawnym wyświetlaniem koordynat. Ja właśnie znalazłem czas aby doprowadzić do ładu same szablony lokalizacyjne. Jak rozumiem wywołanie I (z prawej) daje dobry efekt, choć jest błędne (175E), zaś wywołanie II jest poprawne (184W) ale daje zły efekt. I kolejny pytanie: jak powinny być wyświetlane te współrzędne: 184.57W czy 184°34′12″W ~malarz pl PISZ 12:58, 22 paź 2013 (CEST)

Zajrzałem do innych wersji językowych Gusiewa, i wszędzie jeżeli były podane współrzędne to były on równie mniej więcej 14.5/175.5 czyli długość wschodnia. W jednej czy dwóch w nawiasie była podana długość 184.5 czyli zachodnia. To nie zmienia faktu, że zamierzam to poprawić wg tego co piszesz. ~malarz pl PISZ 13:51, 22 paź 2013 (CEST)
NASA, główne źródło naszych danych o Marsie, nie jest zbyt sumienna w wykonywaniu zaleceń IAU, a nieraz zwyczajnie miesza konwencje zależnie od upodobań. Cóż począć. Jeśli chodzi o zapis, to używany jest raczej dziesiętny, takiego właśnie używa np. Gazetteer of Planetary Nomenclature, wiarygodne źródło do różnych terminów (nb. mają tam możliwość przełączania systemu: positive east/west). Szczureq (π?) 14:54, 22 paź 2013 (CEST)
I właśnie dlatego wolałem nie normalizować nieprawidłowych szerokości i długości przekazanych jako współrzędne i odczytywanych odpowiednimi funkcjami, aby ewentualnie móc je zastosować do odpowiednio nieprawidłowych map. Natomiast procedura wyświetlająca wartość współrzędnych już te dane normalizowała do zalecanej formy zapisu. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:23, 22 paź 2013 (CEST)

Dla Marsa poprawiłem i przerobiłem szablon. Teraz można mu w wywołaniu podać współrzędne od 360W do 180E (tak naprawdę od 540W do 180E) więc działają współrzędne w obydwu formach. Później popracuję nad pozostałymi czterema mapami, które mamy ~malarz pl PISZ 14:34, 22 paź 2013 (CEST)

@Szczureq Mars, Merkury, Wenus, Tytan - dziesiętnie. Czy Księżyc też, czy tak jak dla Ziemi DMS? ~malarz pl PISZ 22:19, 22 paź 2013 (CEST)
@Paweł Ziemian I bardzo dobrze, ale nie widzę przeszkód aby to zaszyć jako parametr w szablonie mapy w taki sposób, aby każde wywołanie z taką szczególną mapą odpowiednio ustawiało wartości domyślne. ~malarz pl PISZ 22:19, 22 paź 2013 (CEST)
Zaglądałem kiedyś do definicji map i zauważyłem tam pewne mechanizmy pozwalające na przeliczanie ale jeszcze nie zmusiłem się na ich przećwiczenie. Raz kiedyś zrobiłem drobną korektę jakiejś mapy wojewódzkiej aby jakieś wioski nie wylądowały za granicą w Białorusi. Ale tam by się przydało bardziej skomplikowane przekształcenie (taki lekki trapez zamiast prostokąta). Paweł Ziemian (dyskusja) 23:23, 22 paź 2013 (CEST)
Fajnie, dzięki! Szczureq (π?) 14:54, 22 paź 2013 (CEST)
Poprawiłem pozostałe szablony. Dodałem wyświetlanie w opisie szablonu mapy domyślną opcję globe dla geohacka oraz ikonkę wstawianą w infoboksie przy koordynatach (jeszcze nie jest używana). Nie wiem jaką wpisać dla Tytana (pozostałe były już wcześniej używane, więc je skopiowałem). ~malarz pl PISZ 15:52, 22 paź 2013 (CEST)
Jeśli chodzi o ikonki to może bez nich, zbędny ozdobnik w typie flagi, przecież wiadomo czego dotyczy infoboks. Bardzo proszę, Blackfish (dyskusja) 16:13, 22 paź 2013 (CEST)
Może nie być, Tytan nie ma własnego symbolu astronomicznego. Ale możemy też użyć takie zdjęcie z Voyagera:  :) Dla obiektów na Ziemi jest używany taki niebieski mikro-glob, więc czemu nie? Szczureq (π?) 16:21, 22 paź 2013 (CEST)
No ten ziemski glob też uważam za zbędny ozdobnik... Blackfish (dyskusja) 17:24, 22 paź 2013 (CEST)
Te ikonki zawsze były przy współrzędnych w infoboksie, aby rozróżnić od razu czy  14,7700°S 184,5700°W/-14,770000 -184,570000 to współrzędne na Ziemi czy na Marsie. Pamiętam kiedyś chyba na tej stronie kilka osób się usilnie o nie domagało. ~malarz pl PISZ 17:27, 22 paź 2013 (CEST)
Ale gdzie niby im się myliło? W artykule o Marsie myśleli, że to współrzędne Ziemi czy jak?
Mi tam te ikony nie przeszkadzają, nie udało mi się znaleźć dyskusji o tych ikonach, ale pamiętam że ktoś się bardzo za nimi wstawiał, a do {{infobox mapa lokalizacyjna}} wstawiłem je prawie rok temu (październik 2012). W pierwszych wersjach ich nie było. Wtedy część dyskusji o tym szablonie prowadziłem na IRCu (czasami w dwuosobowych rozmowach), więc to mogło paść gdzieś tam. W każdym razie zostały one przeniesione z {{coor Księżyc}}, {{coor Mars}}, {{coor Merkury}} oraz {{coor Wenus}}. Tytan wtedy nie miał szablonu więc jako jedyny nie miał ikony. ~malarz pl PISZ 17:54, 22 paź 2013 (CEST)

W szablonie {{Krater uderzeniowy infobox}} wprowadziłem testowo nową wersję szablonu wstawiającego mapę lokalizacyjną i koordynaty. Ta nowa wersja automatycznie wykorzystuje wstawione jako parametry szablonu mapy opcje określające: opcje globe dla geohack'a, sposób wyświetlania (tutaj dziesiętnie) koordynat oraz ikonkę wstawianą przed stopniami. Czekam na wszelkie uwagi działania tego szablonu. ~malarz pl PISZ 10:31, 23 paź 2013 (CEST)

Poza standardowymi różnymi mapami są dotychczas dwa szablony specjalne: kod mapy = brak do wyświetlania kodu błędów, gdy podano nieistniejącą mapę oraz kod mapy = żadna do jawnego zablokowania wyświetlania mapy w infoboksie. W przypadku tego drugiego są wyświetlane koordynaty z linkowaniem do geohacka oraz systemem zapisu DMS. Wykonałbym jeszcze podobny szablon do zastosowania w przypadku innych ciał niebieskich, których nie mamy (w kategorii Kategoria:Szablony lokalizacyjne - szablony ciał niebieskich), a który powodowałby wyświetlanie współrzędnych dziesiętnych oraz nie linkowałby do geohacka (bo po co skoro nie ma tam mapy). Tylko mam problem: nie wiem jak go nazwać. Pierwszym pomysłem jest kod mapy = inne ciało niebieskie. Czekam na lepsze propozycje. ~malarz pl PISZ 18:26, 23 paź 2013 (CEST)

Może niedostępna? Paweł Ziemian (dyskusja) 23:44, 23 paź 2013 (CEST)
Zrobione niedostępna. ~malarz pl PISZ 08:42, 24 paź 2013 (CEST)

Tak przy okazji, w szablonie {{góra infobox}} można zablokować żądanie nazwy/kodu państwa, jeżeli kod mapy=Mars, Księżyc, Wenus etc. Ewentualnie też w {{jezioro infobox}}, dla Tytana, ale nie ma musu - tu tylko kilka jezior jest wartych opisania. Hm? Szczureq (π?) 11:05, 24 paź 2013 (CEST)

Celna uwaga. Muszę się zastanowić nad dobrym rozwiązaniem. ~malarz pl PISZ 11:31, 24 paź 2013 (CEST)
A co byś powiedział, gdyby w takim infoboksie wstawić "państwo = Mars", spowodowałoby to wyświetlenie w odpowiednim miejscu infoboksu: "Planeta: Mars" zamiast np. "Państwo: Polska", automatycznie została wybrana mapa Marsa do zaznaczenia współrzędnych? ~malarz pl PISZ 10:20, 25 paź 2013 (CEST)
Jak dla mnie OK, tylko dla ludzi edytujących kod może się to wydać dziwne. Poprawię dokumentację VE, jeśli wprowadzisz takie rozwiązanie. Swoją drogą, po zmianach w szablonie koordynaty muszę się zabrać do akcji aktualizacyjnej. Szczureq (π?) 14:46, 25 paź 2013 (CEST)

Czy może ktoś rzucić okiem → tutaj na WP:ZB i zastanowić się czy coś z tym fantem można zrobić. „Kod mapy” jest rozwiązaniem, pod warunkiem, że się o nim wie... Blackfish (dyskusja) 22:28, 24 paź 2013 (CEST)

Moim zdaniem warto byłoby wygenerować (i powtarzać ten zabieg co jakiś czas) ranking miast wg liczby wywołań tego szablonu w danym mieście. Wtedy moglibyśmy tworzyć z OSM najbardziej potrzebne mapy miast i zapełniać te luki. Pomysły zgłaszającego na ZB są chybione, bo ten szablon używany jest także do miast z innych państw niż Polska. Co najwyżej można dać POL jako domyślą wartość parametru kod mapy w pustym szablonie, który ludzie kopiują ze strony dokumentacji. Powerek38 (dyskusja) 22:32, 24 paź 2013 (CEST)
O ile mi się wydaje nie jest to możliwe. Po wprowadzeniu do tego infoboksu szablonu mapy lokalizacyjnej, początkowo też uważałem, że wstawienie domyślnie polskiej mapy będzie dobrym pomysłem (szablon wyłapie wszystkie pozostałe państwa jako "współrzędne spoza mapy". Niestety po krótkim czasie okazało się, że niestety szablon nie wyłapuje w ten sposób wszystkich źle przypisanych dzielnic z miast północnych Czech i wschodnich Niemiec. Dlatego też zminiłem domyślną mapę na "żadną" i trzy miesiące później zmieniłem na mapę Świata. Niestety nie pamiętam już jakie błędy spowodowały taką decyzję. Jedyne co nam zostaje to uzupełnić te kody ręcznie. Mam w planach poprawę tego infoboksu, ale niestety wymaga on wiele pracy a ja miałem poważne problemy z działaniem mojego bota oraz wiele spraw do załatwienia z innymi szablonami infoboksów, które też wymagają ujednolicenia i dokończenia wprowadzania zmian w mapa lokalizacyjnych. ~malarz pl PISZ 00:22, 25 paź 2013 (CEST)
Ok, rozumiem, a czy byłbyś w stanie wygenerować swoim botem zestawienie, o którym pisałem wyżej? To znaczy: skanujemy wszystkie wywołania tego szablonu pod kątem parametru "miasto" i listujemy wszystkie miasta mające ich więcej niż 5 albo 10? To pozwoli mi usiąść do OSM i dorobić chociaż te najbardziej potrzebne mapy. Powerek38 (dyskusja) 15:11, 25 paź 2013 (CEST)
Za jakąś godzinkę powinno być w Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Dzielnica infobox. ~malarz pl PISZ 15:45, 25 paź 2013 (CEST)
Dzięki, super. Zrobiłem właśnie test na przykładzie Radomia i mam następujące spostrzeżenia:
  1. OSM zmienił nieco interfejs, teraz zrobienie dobrej mapy jest trochę trudniejsze. To znaczy dla mnie nie jest to specjalna bariera, ale np. ta strona jest IMHO do usunięcia lub zmiany, bo opisany tam sposób wyciągania mapy nie do końca już działa.
  2. W ramach tych zmian OSM umożliwił eksport map w innych formatach niż PNG, w tym w SVG. Rozumiem, że preferujemy teraz ten format?
  3. Ja mogę stopniowo tworzyć mapy i szablony do miast zgodnie z rozpiską wygenerowaną przez Malarza, ale na dłuższą metę różnica będzie zauważalna, jeśli ktoś tam doda współrzędne, bo w tej chwili ponad 1200 wywołań szablonu dzielnicy ich nie ma. Ja mogę tłuc mapy, ale z tymi koordynatami chętnie poprosiłbym o pomoc ochotników.
  4. I skoro już będziemy robić te mapy, to może ktoś chciałby potworzyć też inne wywołania (np. pododawać kod mapy do innych obiektów w danym mieście)? Powerek38 (dyskusja) 19:44, 25 paź 2013 (CEST)

Koniec "Mapy mojego miasta"

Dzisiaj ostatecznie zamknąłem zainicjowaną przeze mnie akcję "Mapa mojego miasta", w której zachęcaliśmy użytkowników do pomocy w tworzeniu map lokalizacyjnych ich miejscowości. Bezpośrednim powodem była zmiana interfejsu OSM, po której prawidłowe tworzenie map stało się trudniejsze, a ryzyko błędu niewprawnych osób dużo większe. Obecnie tytułem porządków wspólnie z moim botem wstawiamy (no dobrze, tak naprawdę ja wstawiam ręcznie, tyle że edytując przez AWB z konta bota, bo tak jest szybciej i wygodniej) mapy miejscowości do tych haseł, gdzie wciąż wywoływane były mapy całego kraju i województwa, choć istnieje też mapa danego miasta. Przy okazji mam wrażenie, że niektóre z wywołań zawierają błędy, bądź z powodu złych współrzędnych bądź błędów w szablonach map. Rzeczy oczywiste (współrzędne poza mapą) poprawiam od razu, ale inne mogą być zgłaszane tutaj lub na ZB, w miarę jak będą dostrzegane przez osoby dobrze znające dany teren. To tytułem uprzedzenia :) Powerek38 (dyskusja) 21:41, 29 paź 2013 (CET)

Podziękowania dla Pawła

Dzisiaj zepsuł się chyba Geolocator, w każdym razie ja nie mogę tam wejść, i dopiero w takiej sytuacji przekonałem się, jak bardzo ułatwiające życie są zmiany w zapisie współrzędnych, które wprowadził @Paweł Ziemian. A ponieważ w czasie jego prac wyrażałem pewne wątpliwości co do ich zasadności, to teraz niniejszym kajam się i stwierdzam: Pawle, miałeś rację, odwaliłeś kawał dobrej roboty :) Powerek38 (dyskusja) 17:12, 20 lis 2013 (CET)

Dzięki. Polecam się na przyszłość. Jakby były jakieś potrzeby to szablonik bądź modulik, proszę bardzo. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:08, 20 lis 2013 (CET)

Problem z bazą kolejową

Mamy chyba pewien problem. Serwis bazy kolejowej (kolej.one.pl), który dotąd zaznaczał położenie stacji na mapie m.in. dzięki permalinkom do OSM i GoogleMaps, dzięki czemu mogliśmy łatwo wyciągnąć z niego współrzędne, teraz przeszedł wyłącznie na własną mapę, która wygląda tak. Czy ktoś podpowie mi, czy i jak jesteśmy w stanie z tego coś wyciągnąć? Powerek38 (dyskusja) 19:43, 21 lis 2013 (CET)

Na stronie o adresie: http://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=4191&okno=polozenie znalazłem w kodzie takie coś:

<!--
<ul class='content'>
<li><a href="http://mapa.kolej.one.pl/index.php?id=4191">Railmap - kolejowa mapa Polski</a></li>
<li><a href="http://openstreetmap.org/?lat=51.141124925503&lon=23.524110316109&zoom=15&mlat=51.141124925503&mlon=23.524110316109">OpenStreetMap</a></li>
<li><a href="http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?lat=51.141124925503&lon=23.524110316109&zoom=15&mlat=51.141124925503&mlon=23.524110316109">UMP-pcPL</a></li>
<li><a href="http://mapy.zumi.pl/,,,23.524110316109,51.141124925503,1,4,index.html">Zumi</a></li>
<li><a href="http://maps.google.com/?ll=51.141124925503,23.524110316109&z=15">Google Maps</a></li>
<li><a href='http://mapa.targeo.pl/Mapa_Polski,0,23.524110316109,51.141124925503'>Targeo</a></li>
<li><a href='http://emapi.pl/?zoom=16&lat=51.141124925503&long=23.524110316109&layers=BTPPPPNNNNNNNNNNNNNNNNTTT'>Emapi</a></li>
</ul>
-->
<div style='text-align: center'>
    <div id="basicMap"></div>
</div>

<script>mapInit();
    var point = new OpenLayers.LonLat(23.524110316109, 51.141124925503);
    var size = new OpenLayers.Size(20, 34);
    var offset = new OpenLayers.Pixel(-(size.w / 2), -size.h);
    var icon = new OpenLayers.Icon('mapdata/markers/marker.png', size, offset);
    mark = new OpenLayers.Marker(point, icon);
    markers.addMarker(mark);
    mapa.setCenter(point.transform(epsg4326, epsg900913), 13);
</script>

W wielu miejscach możesz znaleźć współrzędne w formacie dziesiętnym: 51,141124925503 (N) i 23,524110316109 (E). ~malarz pl PISZ 20:14, 21 lis 2013 (CET)

kategorie z błędami wywołań

  1.  Kategoria:Szablony lokalizacyjne - współrzędne spoza mapy (edytujdysk.historialinkująceobserwujrejestr • 0 elementów)
  2.  Kategoria:Szablony lokalizacyjne - brak mapy (edytujdysk.historialinkująceobserwujrejestr • 0 elementów)
  3.  Kategoria:Szablony lokalizacyjne - brak kodu mapy (edytujdysk.historialinkująceobserwujrejestr • 0 elementów)

Czy mógłby ktoś popracować z tymi kategoriami? ~malarz pl PISZ 17:58, 22 paź 2013 (CEST)

Drugą i trzecią już wyczyściłem. Z pierwszą problem jest o tyle, że tam są głównie wsie Botswany, którym ktoś dał współrzędne od czapy. Część z nich będę w stanie skorygować, ale nie wszystkie, bo nie każdą z nich mogę znaleźć na mapie. W takim przypadku można co najwyżej całkowicie wywalić współrzędne. Powerek38 (dyskusja) 19:07, 22 paź 2013 (CEST)
@Powerek38: bot tworzył arty ;/ Współrzędne można znaleźć w WD, zacząłem uzupełniać, ale widzę, że ty także to robisz, więc zostawiam ;) MATEUSZ.NS dyskusja 19:33, 22 paź 2013 (CEST)
Jak widzę w podobnych sytuacjach odpowiada zawsze ... Powerek. ~malarz pl PISZ 19:56, 22 paź 2013 (CEST)
Napisałem do mastiego o konrolę/weryfikację źródła i działań bota. Jest spora szansa, że pozostałe wsie Botswany też mają zamienione współrzędne, ale trafiają w mapę i szablony tego błędu nie wychwytują. ~malarz pl PISZ 20:09, 22 paź 2013 (CEST)
Współrzędne dostałem od wikipedysty z Wikiprojektu Afryka wraz z resztą danych o wsiach. Sprawdzałem je na wyrywki i wyglądały OK. Sprawdzę jeszcze czy nie popełniłem błedu przy konwersji danych. masti <dyskusja> 13:40, 24 paź 2013 (CEST)
Ja też sprawdziłem kilkanaście na wyrywki i kilka poprawiłem i wszystkie miały przestawione „E” z „S”, tzn. wystarczy w parametrach zamienić np. „stopniE” na „stopniS” itd. i wszystko będzie prawidłowo. Ale lepiej jak znajdziesz, gdzie jest błąd, czy w samych danych czy w konwersji i dopiero wtedy uruchomić bota, choć te ręcznie poprawione trochę namieszały... Blackfish (dyskusja) 13:58, 24 paź 2013 (CEST)
Poprawiłem kilka... Wsie mają zamienione współrzędne S z E. Wystarczy zamienić i wszystko jest OK. tylko teraz część jest już poprawiona, więc trzeba z botem uważać... ale Masti sobie poradzi, najwyżej sprawdzi datę ostatniej edycji. Blackfish (dyskusja) 21:04, 22 paź 2013 (CEST)

współrzędne w infoboksach

Chciałem poinformować wszystkich zainteresowanych, że we wszystkich infoboksach zmieniłem parametr "koordynaty" na "współrzędne" (został wprowadzony 3 miesiące temu - info). Bot właśnie poprawia kilkaset w wywołaniach wstawionych w międzyczasie parametrów. ~malarz pl PISZ 14:10, 25 lis 2013 (CET)

Czy należy wprowadzać w infoboksach współrzędne w postaci rozpisanych stopni, minut i sekund → Beetsha, czy raczej współrzędnych → Etsha 1 (tych jest zdecydowanie mniej). Czy może nie ma to znaczenia (bo i tak wyświetlają się poprawnie dla czytelnika), ale z drugiej strony jakiś porządek mógłby być. Bo zdarza się różnie, jak choćby w przykładowych tu wsiach Botswany. Blackfish (dyskusja) 14:45, 25 lis 2013 (CET)
Niektóre infoboksy przyjmują już tylko współrzędne jako całość (Jednostka administracyjna, Zajezdnia i chyba coś jeszcze). Powoli będzie się to rozszerzało. ~malarz pl PISZ 14:49, 25 lis 2013 (CET)
To może warto dodać do WP:SK o poprawiać przy okazji innych edycji? Blackfish (dyskusja) 21:07, 25 lis 2013 (CET)

współrzędne w szablonie mapa dane

Tam jest taki „dziwoląg” w postaci: przykład = 40/49/00/N/140/45/00/E/Aomori. Może też warto to ujednolicić i zmienić na „zwykłe” współrzędne: przykład = 40°49′N 140°45′E/Aomori? -- Blackfish (dyskusja) 21:14, 25 lis 2013 (CET)

IMHO to wynika z przyjętej przez Malarza konstrukcji szablonów. Ja się przyzwyczaiłem, to znaczy oczywiście zajmuje to trochę czasu, bo trzeba ręcznie wstawiać te ukośniki, ale w zasadzie już mi wszystko jedno, weszło mi w krew. Powerek38 (dyskusja) 21:18, 25 lis 2013 (CET)
Mi też to nie przeszkadza :) Ja tylko poruszam temat, bo wygląda na to, że zmiany idą w tym kierunku pisania współrzędnych w takiej postaci jak one się wyświetlają, więc się pytam tak przy okazji... Blackfish (dyskusja) 21:24, 25 lis 2013 (CET)
Wiem o tym i kiedyś pewnie to poprawię. ~malarz pl PISZ 21:36, 25 lis 2013 (CET)