Electrolux addisoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Electrolux addisoni
Compagno & Heemstra, 2007[1]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ryby chrzęstnoszkieletowe

Podgromada

spodouste

Infragromada

Euselachii

(bez rangi) płaszczki
Rząd

drętwokształtne

Rodzina

Narkidae

Rodzaj

Electrolux
Compagno & Heemstra, 2007[2]

Gatunek

Electrolux addisoni

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Electrolux addisonigatunek ryby drętwokształtnej z rodziny Narkidae, jedyny przedstawiciel rodzaju Electrolux, odkryty na wschodnim wybrzeżu Afryki Południowej[1].

Ciemnobrązowa powierzchnia dysku drętwy pokryta jest bladożółtymi cętkami i ciemnymi, koncentrycznie rozłożonymi pręgami. Na ogonie znajdują się dwie płetwy grzbietowe. Nazwa rodzaju nawiązuje do dobrze rozwiniętych narządów elektrycznych (electro), światła (lux) jakie – zdaniem autorów – rzuca na słabo poznaną różnorodność gatunków zachodniego Oceanu Indyjskiego oraz do sfilmowanej sceny, w której drętwa wessała pokarm, co nasunęło obserwującym skojarzenie z odkurzaczem. Nazwę gatunkową nadano od nazwiska Marka Addisona, który odnalazł holotyp. Ryba była znana ze zdjęć podwodnych wykonanych w 1984. Osiąga długość ok. 50 cm i jest największym przedstawicielem Narkidae. Jest uważana za gatunek endemiczny, a niewielka ilość zgromadzonych materiałów świadczy o małej liczebności populacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Compagno i Heemstra 2007 ↓, s. 22, rys. 1–4, 5A, 7A, 8, 9A, 11A–14A, 15, 16A–17A, 18.
  2. Compagno i Heemstra 2007 ↓, s. 18.
  3. R. Pollom i inni, Electrolux addisoni, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2020, wersja 2020-2 [dostęp 2020-09-09] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]