Elganowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elganowiec
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Pojezierze Olsztyńskie

Morfometria
Powierzchnia

6,0-12,8 ha

Położenie na mapie gminy Pasym
Mapa konturowa gminy Pasym, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Elganowiec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Elganowiec”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Elganowiec”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Elganowiec”
Ziemia53°39′14″N 20°52′54″E/53,653889 20,881667

Elganowiecjezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Pasym.

Hydrologicznie jezioro jest otwarte i połączone na północy z Okrągłym Jeziorem, a na południu z Kruninkiem.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Owalne jezioro, o dłuższej osi biegnącej z północy na południe. Brzeg wschodni, którym jezioro dotyka lasu jest wysoki, na innych, które są pagórkowate i łagodnie wzniesione, leżą pola i łąki. Na północnym brzegu budynki.

Dojazd ze Szczytna drogą krajową nr 53 w stronę Olsztyna do miejscowości Grom. Stąd drogą gruntową na północ do wsi Elganowo, a stamtąd ok. 1 km na wschód.

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 6,0 ha[1] do 12,8 ha[potrzebny przypis]. Głębokość maksymalna jeziora wynosi 7,2 m[potrzebny przypis].

Hydronimia[edytuj | edytuj kod]

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Elganowiec[2]. W różnych publikacjach i jezioro to występuje pod nazwami Motowidłek lub Motozidłek[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]