Europejska Sieć Wdrażania i Egzekwowania Prawa Ochrony Środowiska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Europejska Sieć Wdrażania i Egzekwowania Prawa Ochrony Środowiska (ang. The European Union Network for the Implementation and Enforcement of Environmental Law, IMPEL) – międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające organy administracji państwowej zajmujące się sprawami środowiska w państwach członkowskich i kandydujących do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Jest to stowarzyszenie non-profit[1].

Historia i członkowie[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie działa od 1992 roku, zarejestrowane jest w Belgii. Jego główna siedziba mieści się w Brukseli. Od momentu powstania stowarzyszenie współpracuje z Komisją Europejską. Na początku 2018 IMPEL liczyło 51 członków z 36 krajów, w tym wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a ponadto z Macedonii, Serbii, Turcji, Islandii, Kosowa, Albanii, Szwajcarii i Norwegii[1].

Cele i zakres działań[edytuj | edytuj kod]

Celem stowarzyszenia jest „utrzymanie postępu w procesie efektywnego stosowania regulacji prawnych w zakresie ochrony środowiska”. IMPEL prowadzi międzynarodowe projekty, dzięki którym członkowie wymieniają się informacjami i wspierają praktyczne stosowanie unijnego prawa dotyczącego środowiska[1].

Do końca 2014 roku projekty były realizowane za pomocą podziału na Grupy Robocze (Clusters). Podczas XIII Zgromadzenia Ogólnego IMPEL (IMPEL General Assembly)[2] Grupy Robocze zostały zastąpione przez pięć Zespołów Eksperckich (Expert Teams) działających w następujących obszarach:

  • Przemysł i powietrze (Industry and Air ET) – koncentruje się na wdrożeniu i egzekwowaniu prawodawstwa związanego z przemysłem[3][4][5]
  • Odpady i transgraniczne przemieszczanie odpadów (Waste and TFS ET) – poprawia wdrażanie i egzekwowanie międzynarodowych i unijnych przepisów dotyczących przemieszczania odpadów i gospodarki odpadami. Jego członkowie reprezentują organy ochrony środowiska, służby celne oraz policję,
  • Woda i powierzchnia ziemi (Water and Land ET) – zajmuje się inspekcjami, promocją oraz monitoringiem środowiska[6][7][8]
  • Ochrona przyrody (Nature Protection ET) – poprawia wdrażanie i egzekwowanie przepisów w zakresie ochrony przyrody,
  • Sprawy przekrojowe (Cross-cutting ET) – wspiera organy regulacyjne, opracowujące procedury i sposoby pracy związane z ochroną środowiska[1].

W projektach realizowanych przez IMPEL biorą udział przedstawiciele Inspekcji Ochrony Środowiska (zarówno inspektoratów wojewódzkich, jak i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska). W Polsce Minister Środowiska powierzył funkcję Krajowego Koordynatora IMPEL przedstawicielowi GIOŚ[1].

IMPEL każdego roku prowadzi projekty, w tym w warsztaty, sesje plenarne, konferencje i wizyty terenowe. Aktualne oraz archiwalne wydarzenia można znaleźć w kalendarzu dostępnym na stronie IMPEL[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Marcin Jazgarski, Współpraca [online], gios.gov.pl [dostęp 2018-01-30].
  2. GIOŚ, XIII Zgromadzenie Ogólne sieci Wdrażania i Egzekwowania Prawa Ochrony Środowiska (IMPEL) [online] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-07].
  3. 2010/75/UE ws.emisji przemysłowych (IED), EUR-Lex - 32010L0075 - EN - EUR-Lex [online].
  4. 2008/50/WE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (CAFE), EUR-Lex - 32008L0050 - EN - EUR-Lex [online].
  5. 2012/18/UE w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, EUR-Lex - 32012L0018 - EN - EUR-Lex [online].
  6. 2000/60/WE ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej (tzw. dyrektywa wodna), EUR-Lex - 32000L0060 - EN - EUR-Lex [online].
  7. 91/676/EWG 91/676/EWG, EUR-Lex - l28013 - EN - EUR-Lex [online].
  8. 2008/56/WE dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej, EUR-Lex - 32008L0056 - EN - EUR-Lex [online].
  9. Events [online], impel.eu [dostęp 2018-01-30] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-30] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]