Goran Vojnovič

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Goran Vojnovič

Goran Vojnovič[1] ( ur. 1980 r. w Lublanie ) – słoweński scenarzysta, poeta, reżyser filmowy, pisarz i dziennikarz. W roku 2004 otrzymał dyplom na Akademii Teatru, Radia, Filmu i Telewizji w Lublanie z reżyserii filmowej i telewizyjnej, dziś pracuje jako reżyser w TV Slovenija, natomiast w gazecie Dnevnik oraz tygodniku Žurnal udziela się jako felietonista.

W czasie studiów wyreżyserował dwa krótkie filmy - Fužine zakon[2] (2003), za który dostał nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na festiwalu filmowym w Meksyku, oraz powstałego w roku 2004 filmu Sezona 90/91, który na festiwalu studenckim w Belgradzie otrzymał nagrodę Radia Belgrad. W roku 2005 współpracował przy tworzeniu scenariusza do krótkiego filmu Marka Šanticia Sretan put Nedime i otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na Festiwalu Szkół Filmowych w Wiedniu. W 2006 rroku wyreżyserował krótki film Moj sin, seksualni manijak, natomiast w 2008 roku Kitajci prihajajo, który otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Festiwalu Filmu Słoweńskiego w Portorožu. W 2010 roku miała miejsce premiera debiutanckiego filmu fabularnego wyreżyserowanego przez Gorana Vojnovicia: Piran - Pirano. Na 13. Festiwalu Filmu Słoweńskiego w Portorožu został on uhonorowany trzema vesnami: za scenariusz, montaż oraz za najlepszą główną rolę kobiecą (dla Niny Ivanšin). W 1999 roku samodzielnie wydał zbiór poezji Lep je ta svet. Natomiast powieść Czefurzy raus! jest jego debiutem.

Czefurzy raus! - powieść w encyklopedycznym porządku tworzy obraz miejskiej okolicy. Lublańskie Fužiny odkrywają się przez język czefurski, który towarzyszy dorastaniu Marka i jego konfliktom z tożsamością, rodzicami, stereotypami okolicy. Z gorzko-słodkiego humoru opowieści Marka wyłania się los mieszkańców Fužin. Powieść wciąga w elegancką narrację, która w słoweńskiej przestrzeni literackiej porusza w dotychczas najbardziej złożony sposób tematykę imigrantów.

Za powieść Czefurzy raus! Goran Vojnovič otrzymał najważniejsze nagrody literackie w Słowenii (nagroda Fundacji Prešerna, nagroda Kresnik). Wydanie książki doprowadziło do wybuchu skandalu politycznego w Słowenii - autor został wezwany na przesłuchanie, podczas którego musiał tłumaczyć, dlaczego bohater jego powieści obraża słoweńską policję. Po wstawiennictwie Minister Spraw Wewnętrznych Słowenii pozew został wycofany, p.o. naczelnika słoweńskiej policji podał się do dymisji, a sprzedaż książki gwałtownie wzrosła. Powieść Czefurzy raus! osiągnęła najlepszy wynik pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy spośród wszystkich książek sprzedanych w Słowenii w 2009 roku. Została przetłumaczona na języki: bośniacki, chorwacki i serbski. W 2010 roku jej polski przekład ukazał się nakładem gdańskiego wydawnictwa Międzymorze. w 2010 roku ukazała się druga książka Gorana Vojnovicia: zbiór felietonów pod tytułem Ko Jimmy Choo sreča Fidela Castra.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy