Gwiazdy zmienne typu R Coronae Borealis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Gwiazdy zmienne typu R Coronae Borealis, gwiazdy typu R CrB – grupa gwiazd zmiennych wybuchowych, nadolbrzymów o nieregularnym okresie zmienności. Pierwszą odkrytą gwiazdą tej grupy jest R Coronae Borealis.

Przez dłuższy czas jasność gwiazdy pozostaje prawie stała, a jedynie co jakiś czas obserwowane jest duże zmniejszenie jasności (rzędu 1-9 wielkości gwiazdowych). Minima te pojawiają się nieregularnie i trwają od kilku tygodni do ponad roku. W czasie minimum jasności gwiazdy typu RCB są typu widmowego takiego jak gwiazdy węglowe (R lub C). W pozostałych okresach typ widmowy gwiazdy można sklasyfikować w zakresie od F do K. Zawierają mało wodoru i są obfite w hel i węgiel.

Przyczyną okresowego zmniejszania jasności jest przypuszczalnie wyrzucanie przez gwiazdę obłoków materii zawierajacych dużo związkow węgla wytworzonych w głębszych warstwach. W otoczeniu gwiazdy, czyli obszarze o niższej temperaturze, związki te krystalizują się tworząc grafit, który absorbuje część światła gwiazdy. Po rozproszeniu się obłoków, które być może opadają na powierzchnię, jasność staje się taka jak wcześniej.

U gwiazd typu RCB obserwuje się również pulsacje o okresie 30 - 100 dni i amplitudzie rzędu kilku dziesiątych wielkości gwiazdowej.

Gwiazdy typu RCB są bardzo nieliczną grupą gwiazd zmiennych. Pomimo dużej jasności absolutnej, znanych jest tylko kilkadziesiąt takich obiektów. Najjaśniejszymi gwiazdami typu RCB są R Coronae Borealis i RY Sagittarii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]