HMP Wormwood Scrubs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
HMP Wormwood Scrubs
Ilustracja
Brama główna więzienia Wormwood Scrubs
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Adres

HMP Wormwood Scrubs
PO Box 757
Du Cane Road
London
W12 0AE

Rodzaj

zakład karny o zaostrzonym bezpieczeństwie

Przeznaczenie

typu zamkniętego, kategoria B

Pojemność

1279[1]

Data powstania

1875

Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „HMP Wormwood Scrubs”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „HMP Wormwood Scrubs”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „HMP Wormwood Scrubs”
Ziemia51°31′00″N 0°14′25″W/51,516700 -0,240300

Wormwood Scrubswięzienie dla mężczyzn w Londynie, w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Wybudowane w epoce wiktoriańskiej, jest zakładem karnym kategorii B.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wormwood Scrubs położone jest w dzielnicy Hammersmith and Fulham, w odległości ok. 10 minut od stacji metra[2]. Budynek jest zabytkiem klasy II[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Więzienie zostało otwarte w roku 1875[4], choć jego budowa trwała do 1891 roku. Do budowy wykorzystywano pracę więźniów, którzy zamieszkiwali pierwotnie w prowizorycznym budynku wykonanym z blachy falistej[5]. Było to ostatnie więzienie dla mężczyzn wybudowane na terenie Londynu do czasu oddania do użytku, ponad sto lat później, HMP Belmarsh[4].

Podczas II wojny światowej więźniowie zostali ewakuowani do innych zakładów karnych, a gmach został przekazany Departamentowi Wojny(inne języki)[6]. W latach 1939–1940 urzędowała tu służba kontrwywiadowcza MI5[5].

W 1966 roku rosyjski szpieg George Blake pokonał mury więzienia i wydostał się na wolność. W roku 1979 z więzienia odszedł dotychczasowy dyrektor John McCarthy, twierdząc, że nie chce pracować w systemie, który nie zachęca do reform, nazywając więzienie „karnym kontenerem na śmieci”. Kilka miesięcy później protestujący z IRA okupowali dach, domagając się więcej praw dla odwiedzających[5].

W sierpniu 1966 doszło do pokojowego protestu 60 skazanych ze skrzydła D. Żądali artykułów toaletowych: pasty do zębów, która nie kaleczyłaby jamy ustnej i innych potrzebnych artykułów. Po dwóch tygodniach sytuacja się zaogniła; w zamieszkach rany odniosło 60 więźniów i kilku funkcjonariuszy służby więziennej. Kolejny strajk więźniów miał miejsce w roku 1983, który przeistoczył się w brutalną bitwę z nadużywającymi siły funkcjonariuszami[5].

W latach 90. 27 funkcjonariuszy służby więziennej zostało zawieszonych za stosowanie brutalnych metod wobec więźniów. Sześciu z nich oskarżono o czynną napaść. Inspekcje przeprowadzone w roku 2014 i 2017[7] wykazały, że więzienie nie spełniało norm higieny oraz niosło niedostateczną pomoc więźniom z tendencjami samobójczymi i do samookaleczeń[5].

Zakład karny[edytuj | edytuj kod]

Wormwood Scrubs jest więzieniem dla 1200 osób, z celami pojedynczymi i podwójnymi. Składa się z 5 skrzydeł i kilku jednostek specjalistycznych. W każdym skrzydle znajduje się czytelnia dla więźniów i siłownia. Więzienie prowadzi szeroki program edukacyjny, oferując m.in. kursy języka angielskiego dla użytkowników natywnych i cudzoziemców, matematyki, komunikacji, kateringu, fryzjerstwa, obsługi klientów i montażu torów. Na terenie zakładu znajdują się warsztaty, m.in. sprzątania przemysłowego, pralniczy i odzieżowy[2].

Po przybyciu do Wormwood Scrubs więźniowie mogą skontaktować się z rodziną oraz przejść kontrolę psychologiczną. Przez pierwszy tydzień więźniowie znajdują się w jednostce wstępnego pobytu, kiedy to przechodzą badania medyczne, mogą korzystać z serwisów dla osób uzależnionych, i otrzymują również inne wsparcie, w tym psychologiczne[2].

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Wormwood Scrubs jest więzieniem kategorii B, w którym obowiązują standardowe rygory dotyczące bezpieczeństwa, zarówno dla więźniów, jak i dla odwiedzających. Ci, niezależnie od wieku, przy każdej wizycie poddawani są przeszukaniu, łącznie z możliwością przeszukania przez psy węszące. W więzieniu obowiązuje dresscode dla odwiedzających, obejmujący m.in. zakaz noszenia ubrań uszkodzonych (nawet jeśli jest to stałą cechą odzieży), ubrań zbyt skąpych, spódniczek krótszych niż do kolan, ubrań z ukrytymi kieszeniami i bluz z kapturem[2].

Więzienie w kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • Więzienie pojawiło się w filmie Włoska robota (The Italian Job)[5].
  • O więzieniu Wormwood Scrubs mówią piosenki The Jam Down At The Tube Station At Midnight oraz Petera Doherty’ego Broken Love Song, który opowiada o swoim pobycie w tym więzieniu[5].

Znani więźniowie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Phoebe Cooke Danni Scott Daniel Nuttman: BEHIND BARS Wormwood Scrubs prisoners list – from Ian Brady and Peter Sutcliffe to Pete Doherty and Keith Richards. The Sun, 2023-01-27. [dostęp 2023-10-17].
  2. a b c d Wormwood Scrubs. gov.uk. [dostęp 2023-10-17].
  3. Prisons · Greater London Wormwood Scrubs. Howard League for Penal Reform. [dostęp 2023-10-17].
  4. a b Belmarsh. Howard League for Penal Reform. [dostęp 2023-10-17]. (ang.).
  5. a b c d e f g Wormwood Scrubs, London, England. City Days. [dostęp 2023-10-17]. (ang.).
  6. Wormwood Scrubs. W: Christopher Hibbert, Ben Weinreb, John Keay, Julia Keay: The London Encyclopaedia. Wyd. 3. Macmillan, 2010, s. 1033. ISBN 978-1-4050-4925-2.
  7. Wormwood Scrubs – safer and cleaner but prisoners locked in cells for too long. HM Inspectorate of Prisons. [dostęp 2023-10-17]. (ang.).