Halina Beisertówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Jarould (dyskusja | edycje) o 08:44, 21 sie 2017. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Grób Haliny i Zofii Beisnertówien

Halina Beisertówna pseudonim Kasia (ur. 13 kwietnia 1921, zm. 16 sierpnia 1944) – działaczka Podziemia.

Życiorys

Urodziła się w Żydówku na Kujawach, córka Edmunda i Elwiry z Olszowskich (kuzynka generała Stefana Roweckiego ps. "Grot"). Ukończyła szkołę średnią. Harcerka, ochotniczka z hufca szkolnego PWK w Gdyni.

W konspiracji była:

  • łączniczką Departamentu Informacji Delegatury Rządu,
  • członkiem zespołu redakcyjnego i sekretarzem pisma "Rzeczpospolita Polska".

Ukrywała Żydów. Zatrzymała i ostrzegła niedoszłych uczestników zebrania w "spalonym" lokalu konspiracyjnym przy ulicy Księdza Skorupki w kwietniu 1944 roku. Uratowała dokumenty – w tym spis adresów – z opieczętowanego przez gestapo lokalu powielarni przy ulicy Solec 53 i redakcji na ulicy Tamka 37.

W powstaniu warszawskim pracowała przy ulicy Stanisława Moniuszki w zespole redakcyjnym "Biuletynu Zaginionych" i sekretarzowała w "Rzeczypospolitej Polskiej". 15 sierpnia została ciężko poparzona w wyniku ostrzału lokalu sekretariatu Departamentu Informacji. Zmarła następnego dnia.

Pochowana wraz z siostrą Zofią na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Przedstawiona pośmiertnie do odznaczenia Krzyżem Walecznych.

Bibliografia