Henryk Skrzypek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Henryk Skrzypek
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

23 kwietnia 1953
Jastkowice

Data i miejsce śmierci

31 maja 2017
Lublin

doktor nauk przyrodniczych
Specjalność: ekologia, ochrona środowiska
Alma Mater

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Doktorat

1987

Uczelnia

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Odznaczenia
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę

Henryk Wojciech Skrzypek (ur. 23 kwietnia 1953 w Jastkowicach, zm. 31 maja 2017 w Lublinie[1]) – polski biolog, parazytolog i nematolog. Długoletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia ukończył na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od października 1979 podjął pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zaangażował się w rozwijanie nauk przyrodniczych. Współpracując z prof. Henrykiem Sandnerem zorganizował Katedrę i Zakład Ochrony Środowiska Człowieka. Przygotował też dla KUL programy studiów w zakresie ochrony środowiska. Współtworzył na tej uczelni Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, jak również Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku. W 1987 obronił rozprawę doktorską pt. Rozrodczość nicieni entomofilnych w różnych warunkach zagęszczenia populacji. Był zaangażowany w wyposażenie w urządzenia nowego gmachu Instytutu Ochrony Środowiska, oddanego do użytku w 1998. W 1999, dzięki jego staraniom zakupiono dla KUL skaningowy mikroskop elektronowy. Powstała wówczas pierwsza w regionie lubelskim nowoczesna Pracownia Mikroskopii Elektronowej (kierował nią przez osiemnaście lat). W 2009 podjął się zadania budowy i wyposażenia interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych KUL. Projekt ten zakończono w 2015 przy jego kluczowym udziale[1].

Zainteresowania[edytuj | edytuj kod]

Prowadził badania naukowe głównie w zakresie ekologii, parazytologii, nematologii oraz entomologii. Interesował się w znacznym stopniu biologicznymi metodami ochrony roślin i ograniczeniem chemizacji rolnictwa. W ramach Pracowni Mikroskopii Elektronowej współtworzył nowe metody umożliwiające badanie ultrastruktury bezkręgowców, a zwłaszcza entomopatogenicznych nicieni, innych pasożytów i larw owadów. Badał również nabłonek jelita cienkiego ssaków[1].

Działał w NSZZ Solidarność[1]. Był członkiem Rady Naukowej Poleskiego Parku Narodowego[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony w 2013 Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Anna Kreft, Wspomnienie o drze Henryku Skrzypku, w: Przegląd Uniwersytecki, KUL, nr 4-5(168-169)/2017, S.47, ISSN 0866-9961
  2. KUL, Odszedł do Pana Dr Henryk Skrzypek
  3. KUL, Odznaczenia państwowe dla pracowników KUL