Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Morawa

Położenie na mapie gminy Strzegom
Mapa konturowa gminy Strzegom, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich”
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich”
Ziemia50°58′03,2″N 16°24′08,4″E/50,967556 16,402333

Hipodrom im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckichhipodrom w Morawie niedaleko Strzegomia, w Polsce. Obiekt powstał w latach 70. XX wieku. Użytkowany jest przez klub jeździecki LKS Stragona Strzegom. Hipodrom, uzupełniony przez pobliski Ośrodek Jeździecki Stragona[1], stanowi ważny ośrodek sportów jeździeckich, na którym odbywają się liczne zawody rangi krajowej i międzynarodowej. Obiekt nazwany jest na cześć 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

19 listopada 1973 roku przy Stadninie Koni Strzegom została założona Sekcja Jeździecka LZS. Klub zajął się również organizacją zawodów jeździeckich, które początkowo przeprowadzano w Strzegomiu oraz okolicznych miastach (Żarów, Świdnica czy Bielawa). Wkrótce jednak klub utworzył własny obiekt do rozgrywania zawodów jeździeckich. Nowy hipodrom powstał w Morawie, niewielkiej wsi położonej blisko Strzegomia[2].

Po zawodach regionalnych na obiekcie zaczęto organizować Mistrzostwa Polski w WKKW, a także Grand Prix Polski. W 2003 roku na hipodromie odbyły się po raz pierwszy zawody z cyklu Pucharu Świata w WKKW. Odtąd zawody te, znane jako Strzegom Horse Trials, odbywają się co roku. W 2009 roku były one zawodami kończącymi roczny cykl (tzw. Finał Pucharu Świata w WKKW). Relację z ostatniego dnia tych zawodów, pokazywaną w TVP2, obejrzało ponad 1,1 mln widzów. Na arenie odbywały się również zawody z cyklu Pucharu Narodów w WKKW, a także Mistrzostwa Europy Juniorów (2012), Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców (2014) i Mistrzostwa Europy Seniorów (2017)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kontakt. www.stragona.pl. [dostęp 2020-08-29]. (pol.).
  2. a b Klub LKS Stragona. www.stragona.pl. [dostęp 2020-08-29]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]