Jahodná (przełęcz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jahodná
Państwo

 Słowacja

Kraj

 koszycki

Wysokość

556 m n.p.m.

Pasmo

Rudawy Spiskie

Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa konturowa kraju koszyckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Jahodná”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, po prawej znajduje się punkt z opisem „Jahodná”
Ziemia48°46′48″N 21°08′30″E/48,780000 21,141667

Jahodná (556 m n.p.m.) – szeroka, zalesiona przełęcz w Rudawach Spiskich na Słowacji, wyznaczająca w przybliżeniu granicę między Górami Wołowskimi na zachodzie i niewielkim pasmem górskim Čierna hora na wschodzie.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz leży w głównym grzbiecie Słowackich Rudaw. Grzbiet ten obniża się łagodnie na długim odcinku od szczytu Predné holisko (949 m n.p.m.) w Górach Wołowskich w kierunku wschodnim, po czym skręca ku północy, schodzi na opisywaną przełęcz, by następnie znowu łagodnie wznosić się na szczyt Vreteník (703 m n.p.m.) w grupie Pokryvy Čiernej hory. Ku północnemu zachodowi stok spod przełęczy opada ku dolinie potoku Belá, natomiast ku wschodowi – do tektonicznej doliny potoku Črmeľ.

Znaczenie komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Przez przełęcz przechodzi droga nr 547 z Koszyc do Koszyckiej Białej. W siodle przełęczy w kierunku południowym odgałęzia się również kryta asfaltem droga, wiodąca wspomnianym grzbietem Gór Wołowskich do odległego o niespełna 2 km popularnego schroniska (Chata Jahodná) oraz położonego tuż obok ośrodka narciarskiego Jahodná. Na przełęczy kamienna Boża Męka oraz przystanek (Jahodná-kopec) autobusów miejskich linii nr 14 z Koszyc, kursujących do wspomnianego ośrodka Jahodná.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przy drodze do ośrodka Jahodná, ok. 100 m od siodła przełęczy, rozdroże szlaków turystycznych zwane Pod Starou Jahodnou (558 m n.p.m.): od znaków zielonych, wiodących z przełęczy do Chaty Jahodná (30 min.) odgałęziają się znaki żółte, schodzące do drogi w Dolinie Črmeľskiej (40 min.).

Inne[edytuj | edytuj kod]

Ta część Rudaw uznawana jest jako miejsce potencjalnego występowania rud uranowo-molibdenowych, irydu, osmu i metali ziem rzadkich. W latach 2005–2015 firma Ludovika Energy w rejonie Črmeľ – Jahodná prowadziła wiercenia geologiczne w poszukiwaniu tych kopalin. Na skutek protestów władz samorządowych oraz organizacji ekologicznych firmie nie przedłużono zezwolenia na dalsze tego typu prace[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wg [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ďurček Jozef a kolektív: Slovenské rudohorie. Volovské vrchy a Čierna hora. Turistický sprievodca ČSSR č. 30, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1988;
  • Volovské vrchy – Krompachy. Turistická mapa 1:50 000, wyd. VKÚ Harmanec, 1995, ISBN 80-85510-80-4.