Jakub Zych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jakub Zych
Data i miejsce urodzenia

17 stycznia 1842
Chochołów

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 1917
Rabka-Zdrój

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

13 lipca 1872[1]

Jakub Zych (ur. 17 stycznia 1842 w Chochołowie[1], zm. 5 czerwca 1917 w Rabce), polski duchowny katolicki, wieloletni proboszcz w Rabce, zasłużony dla budowy kościoła miejscowej parafii św. Marii Magdaleny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny góralskiej. Od 1882[1] pracował jako proboszcz w Dziekanowicach koło Dobczyc, skąd w marcu 1896 przeszedł na probostwo w Rabce. Na swojej nowej placówce wznowił niebawem starania o budowę kościoła, rozpoczęte kilkanaście lat wcześniej przez ks. Józefa Durę. Dzięki pozyskaniu do idei miejscowego dziedzica Kazimierza Kadena, który wsparł proboszcza finansowo, starania zakończyły się powodzeniem.

Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju

Budowa kościoła parafii św. Marii Magdaleny przypadła na lata około 1902-1908. Kościół zaprojektował architekt Sławomir Nałęcz-Odrzywolski, a budową kierował krakowski budowniczy Kazimierz Zieliński. W efekcie ich prac powstała budowla neogotycka, o ścianach z cegły żywieckiej i cokole z piaskowca (oraz innych elementach kamiennych) oraz pokrytym miedzią dachu.

Proboszcz Zych, wyróżniony godnością kanonika w jednej z kapituł, nie dożył momentu konsekracji nowego kościoła. Zmarł w Rabce, pochowany został na starym cmentarzu parafialnym w Rabce, w kaplicy Zubrzyckich. Wizerunek księdza Zycha znajduje się w zakrystii kościoła św. Marii Magdaleny, obok portretów innych zasłużonych dla parafii proboszczów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Adam Nowak, Słownik biograficzny kapłanów diecezji tarnowskiej 1786–1985, tom IV: R–Ż, Tarnów 2004, s. 252.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maria Olszowska, Elfryda Trybowska, Słownik biograficzny Rabki, Oficyna Wydawnicza „Wierchy”, Kraków-Rabka 2007.
  • Adam Nowak, Słownik biograficzny kapłanów diecezji tarnowskiej 1786–1985, tom IV: R–Ż, Tarnów 2004, s. 252.