Jan I (książę Meklemburgii, XIV w.)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan I
ilustracja herbu
książę Meklemburgii
(razem z Albrechtem II)
Okres

od 1329
do 1352

Poprzednik

Henryk II Lew

Następca

podział Meklemburgii między Jana i Albrechta II

książę Meklemburgii-Stargard
Okres

od 1352
do 1392 lub 1393

Poprzednik

podział Meklemburgii między Jana i Albrechta II

Następca

Jan II i Ulryk I

Dane biograficzne
Dynastia

meklemburska

Data urodzenia

ok. 1321

Data śmierci

1392 lub 1393

Ojciec

Henryk II Lew

Matka

Anna

Żona

1. Ryksa,
2. Anna
3. Agnieszka

Dzieci

Albrecht,
Anna,
Jan II,
Ulryk I,
Rudolf,
Konstancja

Jan I (ur. ok. 1321, zm. w 1392 lub 1393) – książę Meklemburgii od 1329 r. wraz z bratem Albrechtem II, książę Meklemburgii-Stargard od podziału w 1352 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jan był młodszym synem księcia Meklemburgii Henryka II Lwa z jego związku z drugą żoną Anną, córką księcia Saksonii-Wittenbergi Albrechta II. Od 1329 r. formalnie wraz z bratem został księciem Meklemburgii, jednak do 1336 r. pozostawali pod opieką rady regencyjnej. W 1348 r. wraz z bratem wyniesiony przez Karola IV Luksemburskiego do wyższej rangi (dotąd używali oni tytułu Fürst, odtąd – Herzog). Wsparli wówczas uznanego przez Karola za prawdziwego tzw. fałszywego Waldemara, podającego się za nieżyjącego Waldemara Wielkiego pretendenta do margrabstwa brandenburskiego (w którym rządzili rywale Karola, Wittelsbachowie). W 1352 r. doszło do układu pomiędzy Janem i Albrechtem, na mocy którego dokonany został podział Meklemburgii: młodszy brat Jan objął świeżo zapewniony Meklemburgii Stargard. Podział ten okazał się trwały i zakończyło go wymarcie linii stargardzkiej dopiero w 1471 r.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jan był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Ryksa, nieznanego pochodzenia. Drugą żoną była Anna, córka Adolfa VII, hrabiego Schauenburga. Trzecią żoną Jana była Agnieszka, córka Ulryka II, hrabiego Lindow-Ruppin, wdowa po Mikołaju IV, hrabi Werle. Ze związków tych pochodziło sześcioro dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]