Janusz Małłek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy Janusza Małłka (ur. 1937) – historyka. Zobacz też: zobacz inne osoby noszące nazwisko Małłek.
Janusz Małłek
Janusz Małłek
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1937
Działdowo
Zawód historyk
Odznaczenia
Medal Komisji Edukacji Narodowej

Janusz Marcin Michał Małłek (ur. 24 maja 1937 w Działdowie) – polski historyk, specjalizujący się w historii powszechnej i Polski od XVI do XVIII wieku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Mazur. W 1960 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozprawę doktorską Ustawa o rządzie (Regimentsnottel) Prus Książęcych z r. 1542 obronił w 1965. Na podstawie opublikowanej w 1976 pracy Prusy Książęce a Prusy Królewskie w latach 1525–1548: studium z dziejów polskiej polityki księcia Albrechta Hohenzollerna, uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 1988 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych.

W latach 1993–1999 pełnił funkcję dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK, a od 1999 do 2002 był prorektorem uczelni. W 2008 przeszedł na emeryturę. Zasiada w komisji rewizyjnej Towarzystwa Naukowego w Toruniu[1].

Jest członkiem krajowym korespondentem Wydziału Historyczno-Filozoficznego Polskiej Akademii Umiejętności, a także członkiem Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

W 2004 otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a także Medal "Za zasługi położone dla rozwoju Uczelni" przyznany przez Senat UMK[2]. 17 września 2009 odebrał tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn Karola Małłka. Ma żonę – dr Ewę Małłek – oraz córkę Małgorzatę. Związany z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Toruniu.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]