Jarzębiński Przełom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jarzębiński Przełom lub Jarzębiński Wąwóz (słow. Jarabinský prielom) – wąwóz utworzony przez potok Mały Lipnik (Malý Lipnik) w miejscowości Jarzębina (Jarabina) na Słowacji[1]. Dolina Małego Lipnika znajduje się w regionie geograficznym zwanym Pogórzem Lubowelskim lub Górami Lubowelskimi (Ľubovnianska vrchovina). Budujące ją wapienie są charakterystyczne dla sąsiednich Pienin, ale występują też na zachodnim, przylegającym do Pienin końcu Pogórza Lubowelskiego; jest to ten sam Pieniński Pas Skałkowy[2]

Przełom tworzy krótki i wąski wąwóz wyżłobiony w wapieniach serii czorsztyńskiej. Jego szerokość w niektórych miejscach wynosi tylko kilka metrów. Na potoku znajduje się tutaj kilka wodospadów. Spadająca z nich woda wybiła pod nimi kotły eworsyjne o średnicy do 5 m i głębokości do 3 m. W niektórych miejscach potok podciął zbocza, tak, że tworzą one pionowe, wysokie ściany. Od 1967 r. Jarzębiński Przełom jest chroniony jako pomnik przyrody o powierzchni 5,5 ha[2].

Przez Jarzębiński Przełom prowadzi znakowany szlak turystyczny. Zaczyna się on w miejscowości Jarzębina i prowadzi około 1 km szosą, w górę potoku Mały Lipnik, później dnem potoku. W niektórych miejscach trzeba brodzić w wodzie. Najbardziej atrakcyjny dolny odcinek wąwozu kończy się pod dużym kamieniołomem. Później szlak prowadzi dnem potoku, w górnej części wyprowadzając na wielkie łąki, z których roztacza się szeroka panorama widokowa[3].

Na stokach potoku Mały Lipnik znajdują się łąki, pastwiska, fragmenty nieużytków i liczne wychodnie wapiennych skał. Porastają je rośliny wapieniolubne. W murawach naskalnych występują m.in. perłówka siedmiogrodzka, szałwia okręgowa, lebiodka pospolita i in[2]. Nad górną częścią wąwozu wznosi się duża Čertova skala[1] zwana też Dudkową Skałą[2].

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

Szlak niebieski Jarabina – Jarabinsky Prielom – Čertova skala – Čierťaž – Vabec. Czas przejścia: 2h

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji [online] [dostęp 2012-01-10].
  2. a b c d Stefan Michalik, Pieniny – park dwu narodów: przewodnik przyrodniczy, Krościenko n/D: Pieniński Park Narodowy, 2005, ISBN 83-913898-1-2.
  3. Daniel Kollár, Jan Lacika, Pieniny. Spisz północny i Szarysz, Bratislava: Dajama, 2007, ISBN 978-80-89226-19-1.