Domica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jaskinia Domica)
Jaskinia Domica
Ilustracja
Jeziorka i szata naciekowa jaskini Domica
Państwo

 Słowacja

Położenie

powiat Rożniawa

Długość

5368 m

Głębokość

70 m

Wysokość otworów

339 m n.p.m.

Data odkrycia

znana od dawna

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Domica”
48°28′43″N 20°28′22″E/48,478611 20,472778

Domicasłowacka część słowacko-węgierskiego systemu jaskiniowego Baradla, największego w Krasie Słowacko-Węgierskim. Znajduje się w południowej części powiatu Rożniawa, na terenie Parku Narodowego Kras Słowacki. Wyjątkowe zróżnicowanie i bogactwo formacji naciekowych zaliczają Domicę do grona najpiękniejszych jaskiń. Jedną z jej najciekawszych atrakcji stanowi dla zwiedzających spływ po podziemnej rzece o nazwie Styks.

Wraz z jaskinią Čertova diera tworzy jeden system o łącznej długości korytarzy 6 236 m (wg stanu na 1 marca 2016 r.)[1]. Z 25 kilometrów długości całego systemu Baradla, do samej Domicy przynależy 5368 m.

Przyotworowe partie jaskini znane były od dawna. W 1926 roku Ján Majko przedostał się poprzez głęboką studnię do obszernych podziemnych sal, gdzie odkrył liczne ślady osadnictwa neolitycznego. Zamieszkujący jaskinię ludzie reprezentowali kulturę bukowogórską i wschodnią kulturę ceramiki linearnej. Odnaleziono m.in. naczynia ceramiczne, wyroby z kości, naszyjniki z muszli i zębów zwierzęcych, narzędzia kamienne, a także odciśnięty w glinie ślad utkanego materiału i przedmioty świadczące o tym, że wyrabiano tu tkaniny. Odnalezione w głębszych partiach jaskini naścienne malowidła wykonane węglem drzewnym sugerują, że znajdowało się tu też miejsce kultu. Zamieszkane przez człowieka neolitycznego rejony jaskini Domica tak długo nie były znane w czasach nowożytnych, gdyż dostęp do nich dawno temu odcięły wypełnione wodą syfony.

W 1929 r. J. Majko odnalazł połączenie Domicy z położoną na zach. od niej jaskinią Čertova diera, z której płynie do Domicy wspomniana podziemna rzeka Styks. W tym samym roku H. Kessler uzyskał połączenie Domicy z jaskinią Baradla.

W 1930 roku Klub Turystów Czechosłowackich przekopał obecne główne wejście. Dwa lata później, po zainstalowaniu oświetlenia elektrycznego jaskinię udostępniono do zwiedzania. Długość trasy turystycznej wynosi obecnie 1315 m, z czego 140 m przepływa się łódkami.[2]

Domica jest jaskinią krasową typu przepływowego, z możliwym do określenia przyszłym rozwojem. Temperatura wewnątrz jaskini waha się pomiędzy 10,2 i 11,4 stopni Celsjusza, wilgotność zaś wynosi 95–98%.

W 1995 roku jaskinie Krasu Słowackiego i węgierskiego Krasu Aggtelek, w tym system Baradla-Domica, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ján Tencer: Tabuľka najdlhších jaskýň na Slovensku. Stav k 1. 3. 2016 [w:] "Spravodaj SSS 1/2016", s. 92-93
  2. Latem 2018 r., ze względu na długotrwały brak opadów i znaczne obniżenie stanu wód w całym systemie jaskiniowym spływ został zawieszony.
  3. Caves of Aggtelek Karst and Slovak Karst. [w:] World Heritage List [on-line]. UNESCO. [dostęp 2017-08-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]