Jaskrawiec pierścieniowaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskrawiec pierścieniowaty
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

miseczniaki

Rząd

złotorostowce

Rodzina

złotorostowate

Rodzaj

jaskrawiec

Gatunek

jaskrawiec pierścieniowaty

Nazwa systematyczna
Caloplaca cirrochroa (Ach.) Th. Fr.
Lich. Scand. (Uppsala) 1: 171 (1871)
Kilka rozetek na pionowej skale

Jaskrawiec pierścieniowaty (Caloplaca cirrochroa (Ach.) Th. Fr.) – gatunek grzybów z rodziny złotorostowatych (Teloschistaceae)[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Caloplaca, Teloschistaceae, Teloschistales, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1814 Erik Acharius nadając mu nazwę Lecanora cirrochroa. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w roku 1871 Theodor Magnus Fries, przenosząc go do rodzaju Caloplaca[1].

Niektóre synonimy[3]:

  • Amphiloma cirrochroum (Ach.) Körb. 1859
  • Gasparrinia cirrochroa (Ach.) Stein 1879
  • Lecanora cirrochroa Ach. 1814
  • Physcia cirrochroa (Ach.) Arnold 1869
  • Placodium cirrochroum (Ach.) Rabenh. 1856
  • Xanthoria cirrochroa (Ach.) Zwackh 1864

Nazwa polska według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Plecha z glonami protokokkoidalnymi tworząca rozetki lub nieregularna. Pojedyncza rozetka osiąga średnicę do 1 cm, ale często rozetki łączą się z sobą w większe grupy. Na obwodzie rozetki występują płaskie lub lekko wypukłe odcinki o średnicy do 0,5 mm. Są głęboko wcinane i mają poszerzone końce. Na plesze występują bardzo liczne, drobne, płatowate, o cytrynowożółtej barwie soralia, często jednak od środka odpadają, i dlatego plecha przybiera z czasem postać pierścieniowatą (w środku jest pusta). Górna powierzchnia plechy ma barwę od żółtej do żółtopomarańczowej i jest białawo przyprószona. Reakcje barwne: plecha i owocniki K+ purpurowe[4].

Apotecja lekanorowe mają średnicę do 0,5 mm, płaskie tarczki tej samej barwy co plecha i trwały, cienki brzeżek plechowy. Występują jednak bardzo rzadko. Powstające w nich askospory są dwukomórkowe, dwubiegunowe, bezbarwne i maja rozmiary 13–18 × 5–6 μm i przegrodę o grubości 2–3 μm. W przegrodzie jest kanalik. Hypotecjum i hymenium są bezbarwne, to ostatnie ma grubość około 80 μm[4]. Izydia nie występują[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje na półkuli północnej, głównie w Ameryce Północnej i w Europie. Podano także jego występowanie w azjatyckiej części Rosji. Na północy jego zasięg sięga po północne wybrzeża Grenlandii. Z okolic równikowych znany jest tylko z gór Ekwadoru w Ameryce Południowej[6]. W Polsce występuje tylko w górach i na wyżynach i jest tutaj dość częsty. Rośnie na skałach wapiennych i na wapnistych piaskowcach, głównie na powierzchniach pionowych[4].

W Polsce znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status NT – bliskie zagrożenie wyginięciem w regionie[7].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

  • jaskrawiec zwodniczy (Caloplaca decipiens). Jest pospolity również na niżu. Czasami też tworzy formę pierścieniową, ale na plesze zazwyczaj występują apotecja[4],
  • złotorost pyszny (Xanthoria elegans) występuje w takich samych siedliskach. Zawsze jednak ma liczne apotecja i tworzy dużo większe plechy o nieco inaczej zbudowanych odcinkach[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2013-11-12]. (ang.).
  2. a b Wiesław Fałtynowicz: The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland.Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003. ISBN 83-89648-06-7.
  3. Species Fungorum. [dostęp 2013-11-12]. (ang.).
  4. a b c d e Hanna Wójciak: Porosty, mszaki, paprotniki. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2010. ISBN 978-83-7073-552-4.
  5. Consortium of North American Lichen Herbaria. [dostęp 2014-06-22].
  6. Discover Life Maps. [dostęp 2014-04-18].
  7. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 83-89648-38-5.