Jezioro Goplany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Goplany
Ilustracja
Jezioro Goplany z lotu ptaka
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Szczecin

Hydrologia
Rzeki zasilające

Arkonka

Rzeki wypływające

Arkonka

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Goplany”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Goplany”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Goplany”
Ziemia53°28′06″N 14°29′53″E/53,468333 14,498056
Jezioro Goplany, widok od strony południowo-wschodniej

Jezioro Goplany[1][2] lub jezioro Goplana[3] (do 1945 niem. Sand See) – staw[2] w Szczecinie, położony w północno-zachodniej części miasta (Park Leśny Arkoński), w dzielnicy Głębokie, w sąsiedztwie kąpieliska miejskiego Arkonka.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro jako miejsce rekreacji

Do jeziora uchodzi struga Arkonka, dawniej przepływały przez nie także wody Osówki. W XX w. znajdowało się tu kąpielisko, które z czasem zlikwidowano. Zbiornik obecnie zarybiony. Obowowiązuje zakaz kąpieli. Piaszczyste plaże i polanka nad jeziorem (z miejscem do rozpalania ognisk) są przystankiem na pieszych i rowerowych szlakach turystycznych, przebiegających w pobliżu (m.in. szlak szlak turystyczny żółty Parku Leśnego „Arkoński”)[4]. Bywają też docelowym miejscem spacerów szczecinian. Wokół jeziora prowadzi również 3,5 kilometrowa trasa biegowa, na której są organizowane cykliczne treningi pod okiem instruktorów (udział jest nieodpłatny)[a].

Nad jeziorem występują stada krzyżówek, łyski, perkozy dwuczube, łabędzie nieme i mewy (wieczorami również czaple siwe, brodźce i bekasy)[b].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja zamieszczona na tablicy informacyjnej, znajdującej się w pobliżu pętli tramwajowej linii nr 3 (zob. zdjęcie)
  2. Informacja zamieszczona na tablicy informacyjnej, umieszczonej w pobliżu jeziora (zob. zdjęcie).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Iwańczuk: Jezioro Goplany. [w:] Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica. pl [on-line]. [dostęp 2017-09-07].
  2. a b Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 96, ISBN 83-239-9607-5.
  3. Jezioro Goplana. [w:] Fotopolska.Eu [on-line]. Neo & Siloy. [dostęp 2017-09-07].
  4. Okolice Szczecina: 1:75 000. Warszawa: ExpressMap Polska, 2007, s. 1-2. ISBN 978-83-601-2096-5. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]