Jezioro Ustarbowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Ustarbowskie
Jezoro Ùstôrbòwsczé
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Lokalizacja

na północ od wsi Ustarbowo

Miejscowości nadbrzeżne

Ustarbowo

Region

Pojezierze Kaszubskie

Wysokość lustra

114 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,053 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


0,42 km
0,18 km

Długość linii brzegowej

ok. 985 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

przepływowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Wejherowo
Mapa konturowa gminy wiejskiej Wejherowo, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ustarbowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ustarbowskie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ustarbowskie”
Położenie na mapie powiatu wejherowskiego
Mapa konturowa powiatu wejherowskiego, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ustarbowskie”
Ziemia54°33′38″N 18°12′42″E/54,560556 18,211667

Jezioro Ustarbowskie (kaszb. Jezoro Ùstôrbòwsczé) – jezioro przepływowe północnego krańca Pojezierza Kaszubskiego położone w Polsce w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Wejherowo na obrzeżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Ogólna powierzchnia: 5,3 ha[1].

Jezioro jest tradycyjnie wykorzystywane do kąpieli przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Jest jednak niebezpieczne z powodu zmiennego dna. Woda nie jest badana przez Sanepid pod kątem przydatności do kąpieli[potrzebny przypis]. Niegdyś na brzegu jeziora znajdowały się tablice informujące o zakazie kąpieli. Woda w jeziorze nie jest zbyt przejrzysta. Prawdopodobnie mieści się w trzeciej klasie czystości wód. Czasami występują także zakwity sinic. Zanieczyszczenia są prawdopodobnie spowodowane spływaniem do jeziora nawozów z okolicznych pól.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PLAN ROZWOJU LOKALNEGO POWIATU WEJHEROWSKIEGO na lata 2004 - 2006. [w:] załącznik do uchwały Nr II/XXI/233/04 Rady Powiatu Wejherowskiego z dnia 14 września 2004 r. zmieniony uchwałą Nr II/XXVIII/309/05 dnia 22 kwietnia 2005 r. [on-line]. www.bip.powiat.wejherowo.pl. s. 134 (s. 34 poz. 41). [dostęp 2010-09-27]. (pol.).