John Lydon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
John Lydon
John Lydon live in 2013.jpg
John Lydon w 2013 roku
Imię i nazwisko John Joseph Lydon
Pseudonim Johnny Rotten
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1956
Londyn,  Anglia
Instrument skrzypce Stroha, saksofon, perkusja, gitara basowa, skrzypce, gitara, instrumenty klawiszowe
Gatunek punk rock, post punk, hard rock
Zawód wokalista, instrumentalista
Aktywność od 1975
Współpracownicy
Time Zone
Zespół
Sex Pistols
Public Image Ltd.
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach
Strona internetowa

John Joseph Lydon, pseud. Johnny Rotten (ur. 31 stycznia 1956 w Londynie) – lider i wokalista angielskiej grupy muzycznej Sex Pistols.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z robotniczej rodziny katolickich imigrantów z Irlandii. Dorastał w północnym Londynie wraz z trzema młodszymi braćmi.

Dzięki protekcji Malcolma McLarena dołączył w sierpniu 1975 do zespołu, który wkrótce przyjął nazwę Sex Pistols i stał się jednym z pionierów muzyki punkrockowej w Wielkiej Brytanii. Wokalista Lydon, któremu członkowie grupy nadali przydomek Rotten ze względu na stan uzębienia, wyróżniał się ekscentrycznym, dynamicznym zachowaniem na scenie i poza nią. W 1977 roku wypuścił piosenkę God Save the Queen, która była hitem, lecz ze względu na kontrowersyjny tekst przysporzyła Rottenowi wiele kłopotów (m. in. był atakowany na ulicy). Odszedł z zespołu w 1978 po konflikcie z menedżerem McLarenem.

Założył później zespół Public Image Ltd., w którym był wokalistą, klawiszowcem i gitarzystą. Zagrał mordercę-psychopatę w filmie Order to Death (1983, reż. Roberto Faenza).

Po zaprzestaniu w 1993 działalności Public Image Ltd. reaktywował (na krótko) Sex Pistols, oraz nagrał solowy album Psycho's Path (1997).