Kanał Łaba-Lubeka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Śluza w Berkenthin.

Kanał Łaba-Lubeka (niem. Elbe-Lübeck-Kanal) – sztuczny kanał wodny w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech. Nazywany jest także Kanałem Łaba-Trave (Elbe-Trave-Kanal). Łączy Łabę z rzeką Trave, a tym samym z Morzem Bałtyckim. Ma 67 km długości. Jego północny kraniec to Lubeka, a południowy, to miejscowość Lauenburg/Elbe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prekursorem kanału był Kanał Stecknitz-Delvenau wybudowany w latach 1390-1398 w celu transportu soli z Lauenburg/Elbe do Lubeki (Dawna Trasa Solna, Alte Salzstraße). Kanał był jednym z najstarszych sztucznie wybudowanych kanałów wodnych. Łączył dopływy Łaby (Delvenau) i Trave (Stecknitz). Miał 94 km długości, 85 cm głębokości i 7,5 m szerokości oraz posiadał 17 drewnianych śluz, z których śluza Palmschleuse w Lauenburg/Elbe istnieje do dziś.

Budowa obecnego kanału rozpoczęła się w 1896 r., a jego otwarcie nastąpiło 16 czerwca 1900 w Lubece w obecności cesarza Wilhelma II. Nowy kanał wykorzystywał Stecknitz i Delvenau, był częściowo położony w przebiegu starego. Generalnie trasa została wyprostowana, ilość śluz ograniczona do siedmiu, długość skrócona, a czas podróży zmniejszył się do 8 godzin.

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie kanał stracił swoje dawne znaczenie, głównie z powodu zbyt małej szerokości samego kanału i urządzeń technicznych przy nim, co uniemożliwia sprawny i ekonomiczny transport kontenerów. Obecnie przesyła się nim małe ładunki (do 1000 ton) – głównie materiały sypkie. Transport materiałów w 1995 r. wyniósł 1,5 mln ton. Kanał używany jest także w celach sportowych i turystycznych. Wzdłuż brzegów biegną także ścieżki turystyczne i rowerowe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]