Karta kredytowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Karty kredytowe (na górze Visa, na dole karta systemu MasterCard)

Karta kredytowakarta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ciężar limitu.

Zwykle do wydania karty nie jest potrzebne posiadanie konta w banku wydającym kartę. Okresowo (co miesiąc) bank przysyła posiadaczowi karty wyciąg (zestawienie transakcji) z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty. Limit kredytowy związany z kartą jest zazwyczaj oprocentowany wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących/oszczędnościowo-rozliczeniowych. Z kartą kredytową związany jest okres bezodsetkowy (grace period). Oznacza to, że jeżeli posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego przez bank na zestawieniu transakcji to nie zapłaci odsetek od kredytu kartowego (ale jeśli spłaci np. 99% zadłużenia, to odsetki zapłaci nie od brakującego 1%, lecz nadal od całej kwoty zadłużenia).

Korzystanie z karty kredytowej staje się coraz bardziej popularne a wartość wszystkich transakcji dokonanych przy jej użyciu systematycznie rośnie[1], chociaż za posiadanie karty banki pobierają opłatę, nawet jeśli na co dzień z niej nie korzystamy[2].

Commons in image icon.svg

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]