Katastrofa lotu Mexicana 940

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katastrofa lotu Mexicana 940
Ilustracja
Boeing 727 linii Mexicana, podobny do tego, który uległ katastrofie
Państwo

 Meksyk

Miejsce

Sierra Madre Occidental

Data

31 marca 1986

Godzina

9:05 czasu lokalnego
16:05 czasu polskiego

Rodzaj

Zderzenie z ziemią

Przyczyna

Błąd personelu linii Mexicana

Ofiary śmiertelne

167 osób

Statek powietrzny
Typ

Boeing 727-264

Nazwa

Veracruz

Użytkownik

Mexicana

Numer

XA-MEM

Start

Meksyk Meksyk

Cel lotu

Meksyk Puerto Vallarta

Numer lotu

940

Liczba pasażerów

159 osób

Liczba załogi

8 osób

Położenie na mapie Meksyku
Mapa konturowa Meksyku, na dole znajduje się punkt z opisem „Miejsce katastrofy”
Ziemia19°50′20,0″N 100°18′27,3″W/19,838889 -100,307583

Katastrofa lotu Mexicana 940 – katastrofa lotnicza, do której doszło 31 marca 1986 roku w górach Sierra Madre Occidental w stanie Michoacán w Meksyku. Podczas lotu z Meksyku do Puerto Vallarta doszło do pożaru, który zniszczył samolot i doprowadził do katastrofy. W Boeingu znajdowało się 159 pasażerów i 8 członków załogi – wszyscy zginęli. Pod względem liczby ofiar była to największa katastrofa lotnicza w historii Meksyku oraz największa z udziałem samolotu Boeing 727.

Samolot[edytuj | edytuj kod]

Samolotem, który uległ katastrofie, był 6-letni Boeing 727-264 Adv należący do narodowego przewoźnika lotniczego Meksyku – Mexicana. Do Meksyku trafił w 1982 roku i posiadał numery rejestracyjne XA-MEM[1].

Przebieg lotu[edytuj | edytuj kod]

Lot Mexicana 940 leciał na trasie MeksykPuerto VallartaMazatlanLos Angeles. W tym dniu, realizującym rejs Boeingiem 727 dowodził kapitan Carlos Guadarrama z ponad 15 000 godzin nalotu (jego dzieci również znajdowały się na liście pasażerów). Samolot wystartował z lotniska im. Benita Juáreza o godz. 8:50. Wznoszenie przebiegało całkowicie rutynowo i nic nie wskazywało na problemy. 15 minut po starcie maszyną wstrząsnęła głośna eksplozja. W samolocie czuć było swąd dymu. Piloci zarządzili natychmiastowy powrót na lotnisko w Meksyku, dało to czas służbom alarmowym lotniska na przygotowanie się do przyjęcia Boeinga. Pożar samolotu uszkodził system hydrauliczny i pneumatyczny, co uniemożliwiło jego sterowanie. Niesterowny samolot z dużą siłą uderzył w zbocze góry El Carbón zabijając wszystkich znajdujących się na pokładzie. Kilkanaście osób widziało zderzenie samolotu z ziemią, informując straż pożarną. Wkrótce na miejsce katastrofy przybyły policja i wojsko meksykańskie.

Przyczyny wypadku[edytuj | edytuj kod]

Niedługo po katastrofie do zamachu przyznały się dwie organizacje terrorystyczne z Bliskiego Wschodu, które rzekomo podłożyły na pokładzie samolotu bombę, jednak śledczy szybko wyeliminowali tę możliwość jako przyczynę wypadku. Awaria, której skutkiem była utrata samolotu oraz śmierć jego załogi i znajdujących się na pokładzie pasażerów rozpoczęła się w komorze podwoziowej. Problemy zaczęły się już podczas rozbiegu, gdy pękła środkowa opona powodując pożar, przepalił on przewody hydrauliczne znajdujące się pod podłogą i spowodował rozbicie samolotu. Ponadto odkryto, że wszystkie opony w tym samolocie były napełnione sprężonym powietrzem. Opony lotnicze napełniane są azotem, który jest niepalny. Gdy podczas startu pękła opona, felga rozgrzała się do czerwoności, zapalając tym samym resztę podwozia. Winą za wypadek obarczono personel linii Mexicana, który niewłaściwie konserwował maszyny.

Narodowość pasażerów i załogi[edytuj | edytuj kod]

Kraj Pasażerowie Załoga Razem
 Meksyk 139 8 147
 Francja 8 8
 Stany Zjednoczone 6 6
 Szwecja 4 4
 Kanada 2 2
Razem 159 8 167

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Harro Ranter, Aviation Safety Network, ASN Aircraft accident Boeing 727-264 XA-MEM Las Mesas [online], aviation-safety.net [dostęp 2018-07-01].