Katedra św. Stefana w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katedra św. Stefana
Cathédrale grecque Saint-Étienne
PA00135368 z dnia 1995
katedra
Ilustracja
Państwo

 Francja

Region

 Île-de-France

Miejscowość

Paryż

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Metropolia

Grecka Metropolia Francji

Wezwanie

św. Stefana

Wspomnienie liturgiczne

27 grudnia

Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Stefana”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Stefana”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Katedra św. Stefana”
Ziemia48°51′59,9″N 2°17′55,0″E/48,866639 2,298611

Katedra św. Stefanaprawosławna katedra w Paryżu, wzniesiona w stylu bizantyjskim, główna świątynia Greckiej Metropolii Francji oraz siedziba parafii, położona w XVI okręgu paryskim. Od 1995 posiada status zabytku.

Ikonostas

Katedra powstała w 1895, jej budowa została w dużej mierze sfinansowana przez rodzinę Schilizzi, która już wcześniej wspierała materialnie Kościół prawosławny, przekazując środki na budowę nowych świątyń i wspierając Studium Teologiczne Patriarchatu Ekumenicznego na Chalkis. Została zaprojektowana przez Josepha Vaudremera, autora kilku kościołów katolickich w Paryżu oraz pałacu biskupiego w Beauvais. Ikony wykonał Charles Lameire, dekorator bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii. Z kolei autorem ikonostasu jest Ludiwing Tiersch, pracujący wcześniej w Atenach oraz w świątyniach grecko-prawosławnych w Londynie i Karlsruhe.

Od początku swojego istnienia katedra stanowiła kulturalne centrum imigracji greckiej we Francji, działa przy niej grecka szkoła. Miały tu miejsce ślub Edith Piaf i uroczystości pogrzebowe Marii Callas.

Nad wejściem do budynku widnieje napis „Intencją fundatora, świątynia ta przeznaczona jest celowi gromadzenia jego rodaków, na ziemi francuskiej”.

Od 1953 katedra jest siedzibą eparchii, dziesięć lat później została siedzibą egzarchatu patriarchy Konstantynopola dla Hiszpanii i Portugalii oraz Greckiej Metropolii Francji. W 1995 Świętą Liturgię celebrował tu patriarcha Bartłomiej I.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]