Kauczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kauczuk – ogólna nazwa dla materiałów wykazujących zarazem elastyczne, jak i lepkie własności.

Kauczuki są w olbrzymiej większości materiałami zbudowanymi z długich, przypadkowo splątanych z sobą cząsteczek polimerów, które nie wykazują tendencji do krystalizacji. Podobnie jak w zwykłej cieczy cząsteczki te mogą się wzajemnie przemieszczać, ale ich ruch jest ograniczony wzajemnym splątaniem. Splątanie tworzy rodzaj luźnej sieci, która pod wpływem rozciągania lub ściskania może ulegać łatwemu i odwracalnemu odkształceniu, ale w przypadku działania odpowiednio dużych sił ścinających materiał zaczyna płynąć w efekcie zrywania (rozplątywania) się węzłów luźnej sieci. W efekcie kauczuki charakteryzują się własnościami elastycznymi, przy zachowaniu ograniczonej zdolności do płynięcia.

Stanowią one półprodukt do otrzymywania gumy w wyniku wulkanizacji, czyli trwałego chemicznego sieciowania cząsteczek tworzących kauczuk.

Kauczuki dzieli się na naturalne i syntetyczne.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Rabunkowa eksploatacja kauczuku była fundamentem polityki króla Belgów, Leopolda II Koburga, jednego z największych zbrodniarzy XX wieku (lub w ogóle w historii), choć ten aspekt jego biografii jest często przemilczany. W 1885 został on prywatnym władcą Wolnego Państwa Konga, kolonii w środkowej Afryce (obecnie Demokratyczna Republika Konga). Prywatnym, gdyż sprawował on w nim całkowitą, absolutną władzę, a kolonia ta, mimo że oficjalnie belgijska, nie znajdowała się wówczas pod kontrolą urzędników państwowych. Panowało w niej niewolnictwo, a Leopold II prowadził rabunkową gospodarkę przyczyniając się do śmierci od kilku do kilkunastu milionów ludzi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linus Pauling, Peter Pauling: Chemia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 359-360. ISBN 83-01-12267-6.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]