Kościół św. Antoniego Padewskiego w Cikowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Antoniego Padewskiego
A-316 z 26.09.1988
Kościół parafialny
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Cikowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Antoniego Padewskiego w Cikowicach

Wezwanie

św. Antoni Padewski

Wspomnienie liturgiczne

13 czerwca

Położenie na mapie gminy wiejskiej Bochnia
Mapa konturowa gminy wiejskiej Bochnia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie powiatu bocheńskiego
Mapa konturowa powiatu bocheńskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego Padewskiego”
Ziemia49°58′54,551″N 20°22′18,195″E/49,981820 20,371721

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Cikowicachrzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Cikowicach w powiecie bocheńskim województwa małopolskiego.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Do początków XX wieku Cikowice wraz z Damienicami i Stanisławicami należały do parafii Łapczyca, a świątynią parafialną był kościół zbudowany przez Kazimierza Wielkiego około roku 1340. Ustanowienie nowej parafii i budowę kościoła w Cikowicach zainicjował biskup tarnowski Leon Wałęga w czasie swej wizytacji w 1906 roku. Podczas uroczystości św. Antoniego Padewskiego w 1909 roku rozpoczęto gromadzenie funduszy na budowę świątyni. Autorem projektu kościoła był Adolf Julian Stapha. Kościół został wybudowany w latach 1913–1918. Jest to jednonawowa świątynia z cegły w stylu neogotyckim na planie krzyża. Ściany zewnętrzne przyparte są szkarpami, całość nakryta dachami siodłowymi z krzyżującymi się kalenicami, zwieńczona strzelistą sygnaturką. W dniu 5 września 1923 roku bp Wałęga konsekrował kościół, a 10 maja 1925 roku erygował parafię, której pierwszym proboszczem został ks. Jan Dymurski[1].

We wnętrzu kościoła w Cikowicach zachowało się w całości oryginalne wyposażenie w stylu neogotyckim. Twórcą ołtarzy oraz ławek rzeźbionych był Franciszek Adamek z Bochni, który pracował nad nimi w latach 1918–1923. Witraże wykonane zostały w firmie Żeleński w Krakowie. Obraz św. Antoniego Padewskiego w ołtarzu głównym malowała Maria Richter z Nowego Sącza, a św. Anny w ołtarzu bocznym – artysta malarz Walerian Kasprzyk z Bochni. Obrazy Serca Pana Jezusa i Pana Jezusa Miłosiernego namalował Dylewicz z Damienic. Autorem polichromii figuralnej był Stanisław Skwarczyński z Krakowa, który wykonał ją w latach 1955–56. W roku 1975 przeprowadzono prace renowacyjne przy polichromii ścian kościoła oraz przy trzech ołtarzach. Prace te prowadził Stanisław Kruczek ze Starego Sącza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia | PARAFIA CIKOWICE [online], www.parafiacikowice.pl [dostęp 2021-09-17].
  2. Wizytówka parafii na stronie diecezji tarnowskiej