Kościół św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Józefa
w Tomaszowie Lubelskim
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Tomaszów Lubelski

Adres

ul. Baziaka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim

Wezwanie

św. Józefa

Wspomnienie liturgiczne

19 marca

Położenie na mapie Tomaszowa Lubelskiego
Mapa konturowa Tomaszowa Lubelskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefaw Tomaszowie Lubelskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefaw Tomaszowie Lubelskim”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefaw Tomaszowie Lubelskim”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefaw Tomaszowie Lubelskim”
Ziemia50°26′16,6″N 23°24′49,7″E/50,437944 23,413806

Kościół świętego Józefa w Tomaszowie Lubelskimrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Tomaszów-Południe diecezji zamojsko-lubaczowskiej).

Budowa świątyni została rozpoczęta wiosną 1986 roku. Projektantem i kierownikiem budowy był mgr Zygmunt Nowak z Tomaszowa Lubelskiego. Ówczesny proboszcz, ks. Stanisław Wrzołek, starał się o pozwolenie na prace budowlane, zgromadził także wiele materiałów budowlanych. Niestety w tym samym roku bardzo poważnie zachorował. Po ciężkiej chorobie zmarł w dniu 20 lipca 1987 roku. Obowiązki prowadzenia parafii i budowania świątyni podjął miejscowy wikariusz, ks. Henryk Kulik, „prawa ręka” ks. prałata Wrzołka.

Kamień węgielny pod budowę świątyni został poświęcony przez papieża Jana Pawła II. Stało się to podczas jego pobytu w Lublinie 9 lipca 1987 roku. Na tablicy pamiątkowej znajduje się następująca treść:

„Kamień węgielny pod budowę kościoła pod wezwaniem św. Józef poświęcony ręką papieża – Polaka Jana Pawła II – 9. 07.1987″.

Dzięki ofiarności parafian prace przy świątyni postępowały bardzo szybko. Na początku został wzniesiony tzw. „dolny” kościół, w którym już w dniu 25 grudnia 1987 roku została odprawiona pasterka, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji lubelskiej ks. prof. Jan Śrutwa. On także poświęcił tą część świątyni. Od tego dnia regularnie odprawiane były msze święte i nabożeństwa.

W dniu 25 grudnia 1989 roku ks bp Jan Śrutwa poświęcił dwa dzwony znajdujące się przy świątyni. Zostały one ufundowane przez parafian. Większy – św. Józef – waży 350 kilogramów. Umieszczony jest na nim napis: „Św. Józefie, Stróżu Świętej Rodziny opiekuj się rodzinami naszej parafii”. Dugi dzwon – Maryja – waży 220 kilogramów, nosi imię Maryja i jest opatrzony napisem: „Matko, która nas znasz, z dziećmi Twymi bądź”. Oba dzwony zostały odlane w Przemyślu przez Firmę Felczyńskich. Zamontowane zostały w dniu 14 listopada 1989 roku.

Budowa świątyni zakończyła się w dniu 25 grudnia 1990 roku. W tym dniu świątynię poświęcił ks. bp Jan Śrutwa. Od tego czasu regularnie odprawiane są w nim msze święte oraz inne nabożeństwa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia pw. Świętego Józefa Tomaszów Lub.. Diecezja zamojsko-lubaczowska. [dostęp 2021-10-11].