Kościół św. Jana Chrzciciela w Chomiąży Szlacheckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jana Chrzciciela
A/1774 z 30.04.2020
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Chomiąża Szlachecka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jana Chrzciciela w Chomiąży Szlacheckiej

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie gminy Gąsawa
Mapa konturowa gminy Gąsawa, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu żnińskiego
Mapa konturowa powiatu żnińskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia52°44′57,7″N 17°50′25,3″E/52,749361 17,840361

Kościół świętego Jana Chrzciciela w Chomiąży Szlacheckiejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat żniński archidiecezji gnieźnieńskiej).

Obecny kształt świątynia otrzymała w 1831 roku, po przebudowie. Kościół nosi cechy stylów: klasycystycznego i neogotyckiego. Budowla posiada wieżę, nakrytą naniastym dachem hełmowym. Pod prezbiterium świątyni, w krypcie znajdują się trzy trumny. W 1863 roku Maria Sulerzyska właścicielka wsi ufundowała dla kościoła organy. W 1900 roku, na wschodniej ścianie prezbiterium, został umieszczony witraż Najświętszego Serca Pana Jezusa z wizerunkami świętych: Elżbiety i Leona papieża. We wnętrzu można zobaczyć trzy neogotyckie ołtarze oraz konfesjonał i chrzcielnicę, powstałe w 1910 roku. Podarował je następny właściciel wsi – baron Tadeusz Lechweld. Ołtarz główny ozdabiają dwie figury z XVIII wieku, przedstawiające świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pozostałe elementy wyposażenia powstały głównie w stylu neogotyckim i są datowane na około 1900 rok[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chomiąża Szlachecka, par. pw. św. Jana Chrzciciela. archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2023-02-20].