Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzyniu (Golub)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Katarzyny
w Golubiu-Dobrzyniu (Golub)
A/341 z dnia 22.04.1930[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Golub-Dobrzyń

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Katarzyny w Golubiu-Dobrzyniu (Golub)

Wezwanie

św. Katarzyny z Aleksandrii

Położenie na mapie Golubia-Dobrzynia
Mapa konturowa Golubia-Dobrzynia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzynyw Golubiu-Dobrzyniu (Golub)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzynyw Golubiu-Dobrzyniu (Golub)”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzynyw Golubiu-Dobrzyniu (Golub)”
Położenie na mapie powiatu golubsko-dobrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu golubsko-dobrzyńskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Katarzynyw Golubiu-Dobrzyniu (Golub)”
Ziemia53°06′47,47″N 19°03′19,43″E/53,113186 19,055397

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzyniu (Golub) – kościół katolicki w Golubiu, pochodzący z przełomu XIII i XIV w., wzniesiony z cegły w stylu gotyckim z użyciem zendrówki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół w latach 1320–1350 powiększono przez dobudowanie nawy z drewnianym sufitem oraz potężnej wieży obronnej o szerokości niespełna 9 m. Wyposażenie kościoła pochodzi z okresu baroku, chociaż występują w nim też elementy gotyckie, renesansowe i neogotyckie. W ciągu wieków świątynia była niszczona na skutek pożarów, ograbiana z wyposażenia przez najeźdźców i odbudowywana. Obecny kształt kościół uzyskał w XIX w.

Wieża[edytuj | edytuj kod]

Wieża kościoła w średniowieczu stanowiła symbol znaczenia Golubia jako nadgranicznego miasta państwa krzyżackiego. Osadzona jest na arkadowym przyziemiu, przykryta czterospadowym dachem z podwójną kopułą. Nad gzymsem znajdują się cztery wieżyczki narożne zakończone krenelażem. Budowla posiada 6 kondygnacji, jej wnętrze wypełnia drewniana konstrukcja, której najstarsze elementy pochodzą z 1322 r. Wewnątrz znajduje się dzwon ufundowany w 1623 r. przez króla Zygmunta III[2], brata starościny golubskiej, mieszkanki golubskiego zamku Anny Wazówny. Wieża stanowiąca dobry punkt widokowy, udostępniona jest do zwiedzania (w sezonie letnim w godzinach popołudniowych, od piątku do niedzieli).


Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2012-09-30].
  2. Zespół Szkół Nr 2: Golub-Dobrzyń - moja mała ojczyzna. [dostęp 2015-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-08)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tablica informacyjna przy kościele

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]