Kościół św. Małgorzaty Panny i Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej w Śmiłowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Małgorzaty Panny
i Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej
A-651 z 6.01.1990[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Śmiłowo

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Małgorzaty Panny i Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej w Śmiłowie

Wezwanie

św. Małgorzaty Panny i Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej

Wspomnienie liturgiczne

16 lipca i 20 lipca

Położenie na mapie gminy Kaczory
Mapa konturowa gminy Kaczory, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty Pannyi Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty Pannyi Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty Pannyi Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej”
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa konturowa powiatu pilskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty Pannyi Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej”
Ziemia53°08′08,9″N 16°55′24,5″E/53,135806 16,923472

Kościół świętej Małgorzaty Panny i Męczennicy i Matki Bożej Szkaplerznej w Śmiłowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Wysoka diecezji bydgoskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1904–1905, budował ją proboszcz Klemens Prandke. Rozmiary wnętrza kościoła to: długość 33 metry, szerokość – 13,5 metra, wysokość – 10,4 meta. Świątynia została zbudowana w stylu neogotyckim. Okazała fasada zachodnia jest ozdobiona trzema neogotyckimi portalami. W ołtarzu głównym jest umieszczona licząca ponad 500 lat (najcenniejszy zabytek budowli) figura św. Małgorzaty otoczona figurami Aniołów i Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na szczycie strzelistej wieży świątyni zawieszone są trzy dzwony, w tym zabytkowy „Mikołaj” (o masie 250 kilogramów) z 1626 roku. Tam również został zamontowany zegar z kurantami o napędzie atomowym – wotum jubileuszu roku 2000[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-08-25].
  2. Miejscowość Śmiłowo. Gmina Kaczory. [dostęp 2021-08-25]. (pol.).