Kościół św. Szymona z Lipnicy w Lipnicy Murowanej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Szymona z Lipnicy
A-156 z 06.11.1969 i A-30[1]
kościół filialny
Ilustracja
Kościół św. Szymona z Lipnicy
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lipnica Murowana

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej

Wezwanie

św. Szymona z Lipnicy

Wspomnienie liturgiczne

18 lipca

Położenie na mapie gminy Lipnica Murowana
Mapa konturowa gminy Lipnica Murowana, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Szymona z Lipnicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Szymona z Lipnicy”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Szymona z Lipnicy”
Położenie na mapie powiatu bocheńskiego
Mapa konturowa powiatu bocheńskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Szymona z Lipnicy”
Ziemia49°51′33,3″N 20°31′42,3″E/49,859250 20,528417

Kościół św. Szymona z Lipnicy – znajdujący się w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Lipnica Murowana, w Lipnicy Murowanej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafialny, kościół wotywny, wzniesiony na miejscu domu, w którym urodził się późniejszy św. Szymon z Lipnicy. Niewielki, murowany kościół został zbudowany w latach 1636–1648 za namową króla Władysława IV Wazy, w fundacji Stanisława Lubomirskiego (ówczesnego dzierżawcy Lipnicy) i mieszczan lipnickich, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo armii polskiej (dowodzonej po śmierci Chodkiewicza przez Lubomirskiego) nad wojskami tureckimi w 1621 r. w bitwie pod Chocimiem. Został przebudowany w latach 1964–1966 dzięki ofiarności lipniczan z Ameryki oraz dzięki wkładowi i staraniem ks. prałata Franciszka Bardla w 50. lecie jego kapłaństwa[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budowla jednonawowa, bezwieżowa, jedynie z sygnaturką na kalenicy dwuspadowego dachu, prezentuje styl wczesnobarokowy. Ołtarz główny, w stylu rokokowo-neogotyckim, pochodzi z 1860 roku. Znajduje się w nim obraz przedstawiający późniejszego św. Szymona z drugiej poł. XVI w. Dwa ołtarze boczne, w stylu ludowego rokoka, pochodzą z XVIII w. Organy wybudowano w XIX wieku.

Przy kościele studnia (pierwotnie z XVI w.), z której woda słynie - według legendy - jako uzdrawiająca oczy, uszy, gardło oraz niepłodność u kobiet.

Przed kościołem, włączona w jego ogrodzenie, murowana dzwonnica parawanowa z dwoma dzwonami, pełniąca jednocześnie funkcję bramy wejściowej.

Na niewielkim placyku przed kościołem, już poza jego ogrodzeniem, znajduje się pomnik króla Władysława Łokietka, który w 1326 r. nadał Lipnicy prawa miejskie.

Wnętrze kościoła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2014-08-09].
  2. Według tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę kościoła.