Kościół Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Chrystusa Króla Wszechświata Krzemieniewie
A-102[1] z dnia 21.2.1959[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krzemieniewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Krzemieniewie

Wezwanie

Chrystus Król

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Położenie na mapie gminy Czarne
Mapa konturowa gminy Czarne, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla Wszechświata Krzemieniewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla Wszechświata Krzemieniewie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla Wszechświata Krzemieniewie”
Położenie na mapie powiatu człuchowskiego
Mapa konturowa powiatu człuchowskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Chrystusa Króla Wszechświata Krzemieniewie”
Ziemia53°36′26,2764″N 17°00′38,1780″E/53,607299 17,010605

Kościół Chrystusa Króla Wszechświatakatolicki kościół parafialny, zlokalizowany w Krzemieniewie, w gminie Czarne. Funkcjonuje przy nim parafia Chrystusa Króla Wszechświata.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejsza świątynia istniała we wsi już w 1410[2]. Protestancki kościół z muru pruskiego powstał w drugiej połowie XVIII wieku (prawdopodobnie 1764[3]) dla miejscowych protestantów (być może przebudowany z wcześniejszej świątyni z 1629[3]). W XIX wieku przeszedł restaurację, m.in. dostawiono kruchtę i zbudowano nowy hełm wieży. Po II wojnie światowej przejęty przez katolików, poświęcony 18 czerwca 1947, a w 1959 wpisany do rejestru zabytków[1]. Remontowany w latach 70. XX wieku[3]. Parafię erygowano 4 sierpnia 1989. W latach 1998-2009 kościół przeszedł gruntowny remont, bowiem był w tak złym stanie technicznym, że groziła mu katastrofa budowlana[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia należy do najstarszych, istniejących kościołów powiatu człuchowskiego[2]. Jest salowa, bez wyodrębnionego z bryły prezbiterium. Elewacja frontowa oszalowana. Wieża drewniana, czworoboczna o ścianach zwężająca się ku górze, obudowana z boku oraz z przodu aneksami i zwieńczona ośmiobocznym hełmem iglicowym (kryty gontem)[3].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Zachowana jest jedna boczna empora[3] i dzwon z 1607[2][3]. Wyposażenie jest nowsze, pochodzi z okresu remontu w latach 1998-2009. Należą doń: droga krzyżowa, lampy, chór z malowaną emporą i obraz Matki Bożej Pocieszenia i Dobroci (dekoracje malarskie i obraz autorstwa Stanisławy Sierant z Człuchowa)[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]