Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Sarbi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Bolesnej
w Sarbi
2602/A z 31 lipca 1996
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sarbia

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Anny w Podlesiu Kościelnym

Wezwanie

Matka Boska Bolesna

Położenie na mapie gminy Mieścisko
Mapa konturowa gminy Mieścisko, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Sarbi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Sarbi”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Sarbi”
Położenie na mapie powiatu wągrowieckiego
Mapa konturowa powiatu wągrowieckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Sarbi”
Ziemia52°44′04,5″N 17°15′38,6″E/52,734583 17,260722

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Sarbi – zabytkowy, kamienno-ceglany katolicki kościół filialny, znajdujący się we wsi Sarbia (powiat wągrowiecki, województwo wielkopolskie). Należy do parafii św. Anny w Podlesiu Kościelnym[1]. Do rejestru zabytków wpisany został 31 lipca 1996 pod numerem 2602/A[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynię wybudowali koloniści w latach 1903–1905 dla lokalnej społeczności protestanckiej. Budowniczym był nieznany bliżej Naumann[3]. Obiekt jest jednonawowy i reprezentuje styl neogotycki. Charakteryzuje się strzelistą wieżą, która jest punktem orientacyjnym w okolicy. Sklepienie ma drewniane, beczkowe. Na wieży kościoła umieszczono zegar (działający obecnie). Obok kościoła wzniesiono pastorówkę. W 1947 świątynia przejęta została przez Kościół rzymskokatolicki[4].

Tablice pamiątkowe[edytuj | edytuj kod]

Na ścianie zewnętrznej, przy wejściu, umieszczono w 2005 tablicę w językach polskim i niemieckim o treści: Bogu na chwałę, tym, którzy tutaj żyli - ku pamięci, tym, którzy tutaj żyją - jako testament, w 100 lecie pobudowania kościoła, wcześniej ewangelicka, dziś katolicka parafia. W kruchcie znajduje się tablica upamiętniająca 100-lecie parafii z 2005 ufundowana przez starostę wągrowieckiego, Józefa Sulikowskiego[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Wnętrze z ołtarzem
2
Chór i organy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]