Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Pokrzywnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Pokrzywnicy
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół parafialny w Pokrzywnicy
Państwo

 Polska

Miejscowość

Pokrzywnica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa w Pokrzywnicy

Wezwanie

Matki Boskiej Szkaplerznej

Położenie na mapie gminy Pokrzywnica
Mapa konturowa gminy Pokrzywnica, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Pokrzywnicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Pokrzywnicy”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Pokrzywnicy”
Położenie na mapie powiatu pułtuskiego
Mapa konturowa powiatu pułtuskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Pokrzywnicy”
Ziemia52°36′58,22″N 21°01′07,48″E/52,616172 21,018744
Grota NMP przy kościele
Dzwonnica

Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Pokrzywnicykatolicki kościół położony na wzniesieniu, w centralnej części Pokrzywnicy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie istniał kościół drewniany, który funkcjonował do końca XVII w. Nowa świątynia została zbudowana ok. 1690 r. Konsekrował ją w 1693 r. bp Andrzej Chryzostom Załuski. W 1852 r., z powodu znacznego zniszczenia, część kościoła została rozebrana. Nowy, murowany kościół został wzniesiony staraniem ks. A. Dąbrowskiego w 1881 r. Konsekrował go 21 września 1885 r. bp Henryk Piotr Kossowski, biskup pomocniczy płocki.

W czasie II wojny światowej w 1944 r. kościół został doszczętnie zniszczony.

W 1945 r. ks. Feliks Malinowski wybudował drewniany barak, w którym przez długie lata odprawiano nabożeństwa. Dopiero w 1978 r. ks. Józef Kanicki rozpoczął budowę nowego, obecnego kościoła wg projektu Andrzeja Pawlikowskiego. Prace trwały do 1984 r. 7 października 1984 r. bp Bogdan Sikorski konsekrował świątynię.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]