Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance
A-771 z 12.12.1995[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stara Łubianka

Adres

ul. Kościuszkowców

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

14 września

Położenie na mapie gminy Szydłowo
Mapa konturowa gminy Szydłowo, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance”
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa konturowa powiatu pilskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance”
Ziemia53°13′50,1″N 16°41′23,7″E/53,230583 16,689917

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiancerzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Wałcz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej).

Jest to świątynia zbudowana w latach 1854-55, na planie prostokąta z wysoką wieżą od strony zachodniej zwieńczoną iglicowym dachem hełmowym, od strony wschodniej umieszczone jest trójbocznie zamknięte prezbiterium, elewacje są wykonane z cegły. Budowla zachowała się w dobrym stanie. Wyremontowana została pod koniec lat 90. XX wieku. Jest własnością kościoła.

Do rejestru zabytków wpisane są elementy wyposażenia świątyni z XIX wieku: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona, organy, rzeźba św. Floriana[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 150 [dostęp 2021-09-01].
  2. Gminny program opieki nad zabytkami gminy Szydłowo na lata 2017– 2020. Urząd Gminy Szydłowo. [dostęp 2021-09-01]. (pol.).