Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
521 z 31.21.1990[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wysocko Wielkie

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

14 września

Położenie na mapie gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski
Mapa konturowa gminy wiejskiej Ostrów Wielkopolski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego”
Ziemia51°37′20,8″N 17°51′14,9″E/51,622444 17,854139

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkimrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Ostrów Wielkopolski I diecezji kaliskiej).

Jest to świątynia charakteryzująca się późnogotycką bryłą, wzniesiona w XVI wieku, a następnie restaurowana i podwyższona około 1684 roku. Wybudowana została na wzgórzu, które według podań było miejscem kultów pogańskich. Można sądzić, że pierwotny kościół był drewniany, podobnie jak inne świątynie w tamtych czasach. Budowla jest orientowana, murowana, zbudowana z cegły w układzie polskim. Kościół składa się z jednej nawy oraz prosto zamkniętego niższego i węższego prezbiterium. Od zachodu i południa przy nawie są umieszczone kruchty. W murach zauważyć można fragmenty kamienia ciosanego. Ostatecznej przebudowy kościoła dokonał przed 1684 rokiem ówczesny proboszcz, ks. Jan Strzębosz. We wnętrzu kościoła znajduje się wspaniały ołtarz główny z bramkami, z końca XVIII wieku, ozdobiony krucyfiksem z XVII wieku oraz rzeźbami Matki Boskiej i św. Jana. W ołtarzu na pierwszy planie znajduje się wspaniały, dużych rozmiarów krzyż gotycki z ukrzyżowanym Chrystusem. Pod krzyżem stoi Matka Boska, a klęczy św. Jan Apostoł. Na drewnianych murkach, poszerzających ołtarz, stoją postacie z dalszego planu Golgoty, Józefa z Arymatei i Marii Kleofasowej. Zwieńczeniem ołtarza jest obraz przedstawiający św. Mikołaja, biskupa z Mirry a także dwie siedemnastowieczne rzeźby aniołów. świątynia posiada także dwa boczne, późnobarokowe ołtarze z końca XVIII wieku. Cennym zabytkiem jest także rokokowa ambona z końca XVIII wieku, wykonana z jednego pnia dębu i w tym samym rodzaju fronton do późnobarokowej chrzcielnicy. W prezbiterium kościoła są umieszczone obrazy namalowane przez hrabiego Stanisława Szembeka[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-08-03].
  2. Wysocko Wielkie - Podwyższenia Krzyża Świętego. Diecezja kaliska. [dostęp 2021-08-03]. (pol.).