Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Michowie
A/921 z 27.08.1986
Ilustracja
Kościół Wniebowzięcia NMP w Michowie
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Michów, ul. Partyzancka 5

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie gminy Michów
Mapa konturowa gminy Michów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Michowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Michowie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Michowie”
Położenie na mapie powiatu lubartowskiego
Mapa konturowa powiatu lubartowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Michowie”
Ziemia51°31′25,104″N 22°18′56,987″E/51,523640 22,315830
Strona internetowa

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół parafialny znajdujący się w Michowie przy ulicy Partyzantów 5, należący do Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michowie.

Kościół wybudowany w latach 1878-81 z inicjatywy ks. Kacpra Ambroszkiewicza w miejscu spalonego w pożarze Michowa kościoła drewnianego. Budynek był wzorowany na kościele we wsi Boiska[1]. W odróżnieniu do pierwowzoru został powiększony o boczne kaplice. Budynek jednonawowy w stylu eklektycznym. Przy nawie dwie kaplice, na frontonie wieża. Przy prezbiterium dobudowana później zakrystia. Ołtarz główny drewniany z obrazem Chrystusa i Matki Boskiej Częstochowskiej. W bocznych kaplicach obrazy: w prawej - obraz św. Józefa z Dzieciątkiem, w lewej - obraz Pana Jezusa dźwigającego krzyż. W świątyni znajdują się jeszcze cztery obrazy zabytkowe: trzy obrazy Józefa Buchbindera (Wniebowzięcia NMP, Matki Boskiej Różańcowej i Przemienienia Pańskiego) oraz obraz Św. Rodziny nieznanego malarza. Wśród zabytkowych obiektów kościelnych znajdują się:

  • chrzcielnica barokowa z I połowy XVIII wieku
  • ambona późnobarokowa z XVIII wieku
  • 14-głosowe organy zakupione od Dominikanów lubelskich, z XVIII wieku

9 stycznia 1881 ks. Tomasz Petrykowski z Grabowa poświęcił kościół i odprawił pierwszą mszę. 22 października 1893 biskup lubelski Franciszek Jaczewski dokonał konsekracji kościoła[2]. Po II wojnie światowej był dwa razy malowany i tynkowany. Od 2013 trwa remont elewacji kościoła.

Przy kościele stoi dzwonnica – brama, murowana, z dwoma dzwonami: dzwonem z lat 50. zakupionym w Przemyślu oraz dzwonem z Węgrowa z 1986 roku – ufundowanym przez parafian na pamiątkę święceń biskupich ks. Ryszarda Karpińskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Powiatowy program opieki nad zabytkami powiatu lubartowskiego. s. 43. [dostęp 2014-06-01].
  2. Dzieje Michowskiej parafii – tablica informacyjna umieszczona w kościele

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz drewniany
Świątynia w trakcie renowacji elewacji budynku
Brama z dzwonnicą