Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tatrzańskiej Łomnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tatrzańskiej Łomnicy
kościół filialny
Ilustracja
Państwo

 Słowacja

Miejscowość

Tatrzańska Łomnica

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

rzymskokatolicka w Wysokich Tatrach

Wezwanie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie kraju preszowskiego
Mapa konturowa kraju preszowskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tatrzańskiej Łomnicy”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tatrzańskiej Łomnicy”
Ziemia49°10′07,7″N 20°16′31,6″E/49,168806 20,275444

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół rzymskokatolicki znajdujący się w Tatrzańskiej Łomnicy[1], części miasta Wysokie Tatry na Słowacji. Jest on kościołem filialnym parafii w Wysokich Tatrach[1].

Pomysł wybudowania kościoła w Tatrzańskiej Łomnicy narodził się wśród kuracjuszy i turystów przybywających do niej. Wówczas nawet słowacka aktorka Júlia Kopácsa-Karczágova ogłosiła, że jest gotowa sfinansować budowę świątyni[1]. Z nieznanych nam powodów jej oferta nie została przyjęta[1]. W 1889 ostatecznie postanowiono wybudować kościół. Budowę ukończono w 1900 roku na niedługo przed rozpoczęciem sezonu letniego[1]. Kościół należał wówczas do parafii w Huncowicach[1]. W okresie powojennym rozpoczęto rozbudowę kościoła[1]. Budowa rozpoczęła się w 1969 roku, lecz potrzebne pozwolenie udało się uzyskać dopiero w latach osiemdziesiątych. Zakończyła się ona wybudowaniem nowej wieży w 1989 roku. W 2008 roku natomiast urządzono nowy wystrój prezbiterium. Powstało nowe tabernakulum, ołtarz i ambona[1]. Od okresu powojennego kościół Wniebowzięcia NMP pełni funkcję kościoła filialnego parafii w Wysokich Tatrach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Kostol Nanebovzatia Panny Márie. rkc.tatry.sk. [dostęp 2020-08-21]. (słow.).