Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Potulicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
A/755 z 5.10.1970[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Potulice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Potulicach

Wezwanie

Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

25 marca

Położenie na mapie gminy Nakło nad Notecią
Mapa konturowa gminy Nakło nad Notecią, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu nakielskiego
Mapa konturowa powiatu nakielskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°07′39,4″N 17°41′25,0″E/53,127611 17,690278

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Potulicachrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Nakło diecezji bydgoskiej).

Świątynia jest dawną kaplicą dworską wzniesioną w 1862 roku w stylu neoklasycystycznym przez rodzinę Potulickich. W latach 1932–1939 duszpasterstwo prowadzili w niej księża chrystusowcy, natomiast kaplica zakonna miała swoją siedzibę we wnętrzu pałacu Potulickich, który był domem macierzystym zgromadzenia. Zarówno kaplica, jak i obecna plebania były własnością Fundacji Potulickich. W czasie II wojny światowej kaplica została zamieniona na magazyn. Niestety po zakończeniu wojny władze komunistyczne utrudniały dostęp do kaplicy i odprawianie nabożeństw. Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w dniu 13 sierpnia 1971 roku erygował parafię w Potulicach. Nie została ona jednak zaakceptowana przez władze państwowe i działała pod nazwą: samodzielny ośrodek duszpasterski. Duszpasterzem był w tym czasie ksiądz Bogdan Krysiński. W dniu 12 stycznia 1980 roku dotychczasowy ośrodek został formalnie przekształcony w pełnoprawną parafię, a ksiądz Krysiński został jej pierwszym proboszczem. Od 1993 roku proboszczami parafii są księża chrystusowcy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2022-07-30].
  2. Dzieje potulickiej wspólnoty [online], Przewodnik katolicki [dostęp 2022-07-29].