Kościół pofranciszkański Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pofranciszkański Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie
2428/A z dnia 22.12.1932[1]
kościół filialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Śrem

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Śremu
Mapa konturowa Śremu, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pofranciszkański Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pofranciszkański Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pofranciszkański Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie”
Położenie na mapie powiatu śremskiego
Mapa konturowa powiatu śremskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół pofranciszkański Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie”
Położenie na mapie gminy Śrem
Mapa konturowa gminy Śrem, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pofranciszkański Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie”
Ziemia52°05′47″N 17°01′24″E/52,096389 17,023333

Kościół pofranciszkański Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Śremie – dawny kościół Franciszkanów znajdujący się w Śremie, przy ulicy Poznańskiej. Obecnie jest to kościół filialny parafii Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to barokowa budowla, wybudowana na przełomie XVII i XVIII stulecia przy wykorzystaniu murów starszej świątyni muro­wanej z I połowy XVII stulecia, zapewne ufundowana przez króla Zygmunta III Wazę.

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia trzynawowa, halowa z węższym i starszym prezbiterium. Wnętrze nawy przykryte jest sklepieniem żeglastym, wnętrze prezbiterium pokryte jest sklepieniem kolebkowym z lunetami i z późnorenesansową sztukaterią. Wyposażenie budowli posiada charakterystyczne dla zakonu Franciszkanów ołtarze, reprezentuje głównie style: barokowy i rokokowy. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z XVIII stulecia Adoracja Matki Bożej z Dzieciątkiem przez dwóch Franciszkanów.

Kościół posiada również cenne rokokowe stalle w prezbiterium z XVIII stulecia. W nawie umieszczona jest barokowa ambona z 1817 roku w formie łodzi św. Piotra z rozpiętym ża­glem. Na zewnętrznej elewacji przy wejściu jest umieszczona tablica poświęcona księdzu Antoniemu Rzadkiemu – zamordowanemu w 1939 roku kierownikowi konwiktu arcybiskupiego, mieszczącego się w klasztorze[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2012-12-08].
  2. Monika Bulińska (red.), Zachowanie lokalnego dziedzictwa - świątki przydrożne, kościoły i cmentarze w regionie śremskim, Śrem: Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego - Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, 2013, s. 318-319.
  3. Turystyka – Zabytki. Śrem – Miejski Portal Informacyjny. [dostęp 2012-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-20)]. (pol.).