Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Komenda Wojewódzka Policji
w Gdańsku
Logo
Logo pomorskiej Policji
Ilustracja
Siedziba komendy
Państwo

 Polska

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku

p.o. insp. Bogusław Ziemba

Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji

insp. Bogusław Ziemba
insp. Konrad Kobierski

Adres
ul. Okopowa 15, 80-819 Gdańsk
Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Komenda Wojewódzka Policjiw Gdańsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Komenda Wojewódzka Policjiw Gdańsku”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Komenda Wojewódzka Policjiw Gdańsku”
Ziemia54°20′49,362″N 18°38′45,132″E/54,347045 18,645870
Strona internetowa

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku – jednostka organizacyjna polskiej Policji, obejmująca swoim zasięgiem terytorium województwa pomorskiego.

Kierownictwo[edytuj | edytuj kod]

  • insp. Bogusław Ziemba – I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku, p.o. komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku
  • insp. Konrad Kobierski – zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku

Patronka pomorskich policjantów[edytuj | edytuj kod]

Stanisława Paleolog - działaczka niepodległościowa, uczestniczka czterech wojen, podpułkownik Wojska Polskiego RP, komisarz Policji Państwowej, funkcjonariuszka Policji Polskiej GG, kapitan czasu wojny w ramach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, minister w pierwszym rządzie Antoniego Pająka na uchodźstwie.

28 września 2018 roku odsłonięto tablicę pamiątkową[1] poświęconą patronce policjantów woj. pomorskiego – komisarz Policji Państwowej Stanisławie Filipinie Paleolog. Wyboru patronki dokonano w ramach przygotowań do 100-lecia powstania Policji Państwowej. Tablica wieńczy pracę nad wyborem patrona policjantów woj. pomorskiego, którym ostatecznie została właśnie komendantka i organizatorka Kobiecej Policji w Polsce – komisarz Policji Państwowej Stanisława Filipina Paleolog, żyjąca w latach 1892-1968. Tablica umieszczona została przy wejściu głównym do budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przy ul. Okopowej 15.

Rekrutacja do Policji[edytuj | edytuj kod]

Służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której jest gotów się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Policja Pomorska, Filipina Stanisława Paleolog [online], Policja Pomorska [dostęp 2023-07-13] (pol.).
  2. Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Patrz Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 grudnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Policji Dz.U. z 2023 r. poz. 171