Kommando Deutsch-Arabische Truppen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kommando Deutsch-Arabische Truppen
Historia
Państwo

 III Rzesza

Sformowanie

styczeń 1943

Rozformowanie

maj 1943

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Formacja

Wehrmacht

Rodzaj wojsk

piechota

Kommando Deutsch-Arabische Truppen (KODAT) – jednostka wojskowa wyższego rzędu Wehrmachtu w Północnej Afryce podczas II wojny światowej.

Kommando Deutsch-Arabische Truppen zostało utworzone przez Niemców w styczniu 1943 r. w Tunezji. Do poł. lutego w jego skład wchodziły dwa bataliony złożone z ochotników arabskiego pochodzenia z Tunezji, batalion Arabów z Algierii i batalion Arabów z Maroka. Liczyły one ok. 3 tys. ludzi, w większości b. żołnierze armii francuskiej. Kadra dowódcza była niemiecka. Bataliony KODAT współdziałały z innymi jednostkami składającymi się z Arabów – Sonderverband 288, przemianowanym następnie na Panzergrenadier Regiment (mot.) "Afrika" oraz Deutsche-Arabische Lehr Abteilung.

Szeregowi żołnierze batalionów KODAT nosili mundury armii francuskiej M1935 w kolorze khaki z niemieckimi insygniami i białą opaską na prawym ramieniu z napisem Im Dienst der Deutschen Wehrmacht. Hełmy mieli francuskie i niemieckie. Oficerowie i podoficerowie (Niemcy) nosili mundury niemieckie z plakietką na prawym ramieniu z napisem Orientkorps.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]