Koprowa Ławka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koprowa Ławka
Ilustracja
Widok z Cubryny
Państwo

 Słowacja

Wysokość

ok. 2330 m n.p.m.

Pasmo

Tatry, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Koprowy Wierch, Mały Koprowy Wierch

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Koprowa Ławka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Koprowa Ławka”
Ziemia49°10′56″N 20°02′49″E/49,182222 20,046944

Koprowa Ławka (słow. Kôprovská lávka, ok. 2330 m) – przełęcz znajdująca się w grani Pośredniego Wierszyka w słowackiej części Tatr Wysokich. Oddziela zachodni wierzchołek Koprowego Wierchu na wschodzie od Małego Koprowego Wierchu na zachodzie. Znajduje się w odległości około 300 m od najwyższego wierzchołka Koprowego Wierchu. Z Koprowej Ławki na południowy zachód do Doliny Hlińskiej opada prosty, wąski i płytki żleb. Najbardziej stroma jest jego najniższa część. Część środkowa i górna to piargi. W grani zaraz po zachodniej stronie Koprowej Ławki znajduje się niewielka turniczka niemal tej samej wysokości co Mały Koprowy Wierch. Na stronę Doliny Piarżystej opada z niej filar, około 10 m poniżej grani zanikający w dolnej części zachodziku, który skośnie w lewo dochodzi do Koprowej Ławki. Poniżej filara zachód ten robi się coraz bardziej stromy i głęboki przekształcając się w bardzo kruchy komin. Uchodzi on do wielkiego stożka piargowego. Jego dolna część jest tak głęboko wcięta w ścianę, że tworzy w niej zatokę. Do tej samej zatoki uchodzi także żleb opadający z przełączki między wschodnim i zachodnim wierzchołkiem Koprowego Wierchu[1].

Taternictwo[edytuj | edytuj kod]

Pośredni Wierszyk jest wyłączony z ruchu turystycznego, mogą na nim natomiast uprawiać wspinaczkę taternicy. Drogi wspinaczkowe:

  1. Granią od Koprowego Wierchu do Niżniej Przybylińskiej Przełęczy; 0+ w skali tatrzańskiej (z ominięciem Palca), czas przejścia 2 godz.
  2. Południowo-zachodnim żlebem; 0+, 1 godz.
  3. Północnym żlebem; II, bardzo krucho, 1 godz. 30 min[1].
Widok z Liptowskich Murów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Władysław Cywiński. Grań Baszt. Przewodnik szczegółowy, tom 15. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2009, ISBN 978-83-7104-041-2.