Kościół św. Mateusza Apostoła w Nowem nad Wisłą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Mateusza Apostoła
w Nowem nad Wisłą
IE 2391 z dnia 19.03.1930 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Nowe nad Wisłą

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mateusza Apostoła w Nowem nad Wisłą

Wezwanie

św. Mateusza Apostoła

Wspomnienie liturgiczne

21 września

Położenie na mapie Nowego
Mapa konturowa Nowego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mateusza Apostoław Nowem nad Wisłą”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mateusza Apostoław Nowem nad Wisłą”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mateusza Apostoław Nowem nad Wisłą”
Położenie na mapie powiatu świeckiego
Mapa konturowa powiatu świeckiego, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mateusza Apostoław Nowem nad Wisłą”
Położenie na mapie gminy Nowe
Mapa konturowa gminy Nowe, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mateusza Apostoław Nowem nad Wisłą”
Ziemia53°38′50,6″N 18°43′42,1″E/53,647389 18,728361

Kościół Świętego Mateusza Apostoła w Nowem nad Wisłąrzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Mateusza Apostoła w Nowem Nad Wisłą, w powiecie świeckim, w województwie kujawsko-pomorskim. Należy do dekanatu Nowe nad Wisłą. Mieści się przy ulicy Krótkiej.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia powstała w XIV wieku na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Została wybudowana w stylu gotyku halowego. Charakteryzuje się ozdobnymi szczytami i wieżą z krenelażem, usytuowana jest ona z boku i pokryta jest dachem namiotowym. Prezbiterium z 1366 roku posiada piękne gwiaździste sklepienie, nawa została zbudowana w końcu XIV i na początku XV stulecia.

Budowla była kilkakrotnie przebudowywana, ostatni raz w latach 1910-1912. Poszerzono wtedy nawę północną i przedłużono nawę główną o 3 przęsła (m.in. obecny chór muzyczny). Został założony również kolejny, czwarty szczyt, wzorowany na oryginalnych. Przesklepiono wtedy również całe wnętrze, wedle uproszczonego wzoru prezbiterialnego. Podczas zbijania starych tynków okazało się wtedy, że ściany pokryte są polichromiami gotyckimi z XIV-XV stulecia. Część z nich zachowano. Freski te zostały ukryte pod tynkiem zapewne w czasie, gdy świątynia była użytkowana na krótko przez reformatów (lata 1557-1581). W kościele znajdują się gotyckie rzeźby i kamienna chrzcielnica z tego samego czasu, poza tym wyposażenie reprezentuje styl barokowy i rokokowy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-02-02].
  2. Zabytki. Gmina Nowe. [dostęp 2013-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-30)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Kwiatek: Polska. Urokliwy świat małych miasteczek. Warszawa: Sport i Turystyka - MUZA SA, 2002, s. 92. (pol.).