Kroninek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kroninek
Krominek
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Pojezierze Olsztyńskie

Morfometria
Powierzchnia

14,6 ha

Głębokość
• maksymalna


4,6 m

Położenie na mapie gminy Pasym
Mapa konturowa gminy Pasym, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kroninek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kroninek”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kroninek”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kroninek”
Ziemia53°40′03″N 20°50′03″E/53,667500 20,834167

Kroninekjezioro w Polsce w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Pasym[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Owalne jezioro ułożone na osi północny zachód – południowy wschód. Brzegi na przemian strome i płaskie. Otoczenie stanowią podmokłe łąki i pola uprawne, gdzieniegdzie podmokłe[2]. Dostęp do tafli jeziora jest trudny. Zbiornik jest wyraźnie w stanie zaniku poprzez zarastania.

Wędkarsko zaliczane jest do typu linowo-szczupakowego. Hydrologicznie jezioro jest otwarte, połączone: na północy z Jegłami poprzez Kanał Elganowski[3], na południu z Jeziorem Leleskim[2].

Dojazd ze Szczytna drogą krajową nr 53 w stronę Olsztyna do miejscowości Pasym. Stąd drogą powiatową nr 26601 na północny wschód w stronę Grzegrzółek[2].

Jezioro leży na terenie obwodu rybackiego jeziora Kalwa w zlewni rzeki Łyna – nr 19[4].

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Według danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego powierzchnia zwierciadła wody jeziora wynosi 14,6 ha, a maksymalna głębokość – 4,2 m[2].

Inne dane uzyskano natomiast poprzez planimetrię jeziora na mapach w skali 1:50 000 według Państwowego Układu Współrzędnych 1965, zgodnie z poziomem odniesienia Kronsztadt. Otrzymana w ten sposób powierzchnia zbiornika wodnego to 16,0 ha[5].

Hydronimia[edytuj | edytuj kod]

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Kroninek[1]. W różnych publikacjach jezioro to występuje pod nazwą Krominek[2][4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Około 3 km na południowy wschód znajduje się jezioro o podobnej nazwie – Kruninek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]