Kwiat pleśni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kwiat pleśni
Kwiat pleśni. Nocturn starego zamczyska
Autor

Maciej Szukiewicz

Rodzaj dramatu

dramat

Data powstania

1899

Prapremiera

16 marca 1899

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

niepublikowana

Język

polski

poprzednia
Ułuda (Odkupienie) (1898)
następna
Arf (1902)
Maciej Szukiewicz, autor dzieła

Kwiat pleśni. Nocturn starego zamczyskajednoaktowa, niedrukowana sztuka autorstwa Macieja Szukiewicza z 1899[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja utworu rozgrywa się w średniowiecznym zamku, podczas silnej burzy. Budowlę zamieszkują jedynie Starzec i Panna – 22 letnia dziewica. Autor zgromadził w swoim dramacie praktycznie wszystkie akcesoria charakterystyczne dla modernistyczno-dekadenckiej maniery: epokę średniowiecza, metafizyczny seksualizm, mętną symbolikę oraz arsenał nastrojowości z burzą, deszczem, starym zegarem, trumnami w lochach, a także widmem zmarłej siostry Panny[1].

Przedstawienie i krytyka[edytuj | edytuj kod]

Prapremiera dzieła odbyła się w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1899 roku. Reżyserem był Tadeusz Pawlikowski, na którego prośbę przedstawienie zostało napisane, jako nowa jednoaktówka do wystawienia łącznie z Wnętrzem Maurice Maeterlincka[1]. Drugie przedstawienie miało miejsce 21 marca 1899[2].

Feliks Koneczny interpretował sztukę następująco: „miłość jest taką potrzebą życia, iż choćby ona śmierć za sobą niosła, nie cofniemy się, byle przed śmiercią kochać i być kochanym”. Antoni Beaupré napisał na temat tej sztuki następująco: „cała ta fantazja jest dziwnie mglista i skomplikowana, a jej symboliczny aparat jest tak wymuszony i nienaturalny, że robi wrażenie zwykłych teatralnych sztuczek, nie poetycznego natchnienia”[1].

Dramat jest jednym z przykładów niezbyt udanych polskich naśladownictw sztuk Maeterlincka, które tworzono w owym czasie na dość sporą skalę. Wilhelm Feldman stwierdził, że znać w sztuce „robotę Maeterlincka”, ale nie czuć jego ducha. Autor mógł być też inspirowany odkrywaną wówczas w kraju literaturą Edgara Allana Poego, w tym Upadkiem domu Usherów[1].

Tadeusz Pawlikowski wystawił sztukę bardzo starannie. Uwagę zwracały nowe dekoracje sporządzone przez Jana Spitziara, według projektów Stanisława Wyspiańskiego. Spektakularnie zaaranżowano także efekty sceniczne. W głównych rolach wystąpili: Ludwik Solski, Konstancja Bednarzewska i Stanisław Knake-Zawadzki. Mimo tego, po przedstawieniu Pawlikowski otrzymał od publiczności wieniec cierniowy z czarną wstęgą. Wystawienie dzieła jest uważane za jedną z największych klęsk Pawlikowskiego w ciągu jego sześcioletniej kariery dyrektora krakowskiego teatru. Wykorzystali to jego przeciwnicy – pomyłkę tę podnosili często jako argument przeciwko jego kandydaturze na następne sześć lat. Mimo klęski dzieła Szukiewicz nie zaprzestał działalności pisarskiej i napisał jeszcze około piętnastu kolejnych sztuk[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Roman Taborski, Trzech dramatopisarzy modernistycznych. Przybyszewski – Kisielewski – Szukiewicz, PWN, Warszawa, 1965, s. 109–110.
  2. Anna Podstawka, Maciej Szukiewicz i jego wizja teatru, „Roczniki Humanistyczne”, LII (1), 2004, s. 80.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]