Lakówka purpurowobrązowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Laccaria purpureobadia)
Lakówka purpurowobrązowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

piestróweczkowate

Rodzaj

lakówka

Gatunek

lakówka purpurowobrązowa

Nazwa systematyczna
Laccaria purpureobadia D.A. Reid
Fungorum Rariorum Icones Coloratae 1: 14 (1966)

Lakówka purpurowobrązowa (Laccaria purpureobadia D.A. Reid) – gatunek grzybów z rodziny piestróweczkowatych (Hydnangiaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Laccaria, Hydnangiaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1966 r. Derek Agutter Reid pod brzozami i olszą szarą w Anglii[1]. Nazwę polską zarekomendował Władysław Wojewoda w 2003 r.[2]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 1-8 (10) cm, bardzo rzadko do 15 cm, szkarłatny, brązowo-purpurowy, różowo-czerwony, fioletowo-czerwony, cielisty, brązowo-czerwony, blednący i później jaśniejący, na starość czerniejący. Powierzchnia drobno łuskowata lub delikatnie chropowata, brzeg przeważnie nierówny[3].

Blaszki

Wypukłe i zbiegające ząbkiem, rzadkie, z licznymi międzyblaszkami, czerwonawe, fioletowoczerwone, cieliste czerwonawe, różowobrązowawe[3].

Trzon

Wysokość 4–11 cm, grubość 0,3-1(1,5) cm, czerwonawo-brązowy, fioletowo-czerwony, różowo-czerwony, zawsze ciemniejszy od kapelusza, często zagięty, pusty w środku. Powierzchnia pokryta białawymi, wzdłużnie ułożonymi włókienkami[3].

Miąższ

Czerwonobrązowy, szarobrązowy, cienki, włóknisty. Zapach orzeźwiający, lekko lub intensywnie pikantny i anyżowy, smak łagodny, przyjemny[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Podano stanowiska lakówki purpurowobrązowej w wielu krajach Europy i w Rosji[4]. W Polsce W. Wojewoda w 2003 r. przytoczył 3 stanowiska, z uwagą, że rozprzestrzenienie i stopień zagrożenia tego gatunku nie są znane[2]. W późniejszych latach podano nowe stanowiska[5], najbardziej aktualne podaje internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[6].

Naziemny grzyb mykoryzowy, występujący w lasach[2]. Wszystkie lakówki są grzybami jadalnymi, ale z powodu niewielkich rozmiarów nie są zbierane przez grzybiarzy[6]. Dobrze nadają się do kiszenia i marynowania w occie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2023-03-25] (ang.).
  2. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  3. a b c d e Dunkler Lacktrichterling, Purpurbrauner Lacktrichterlin [online], das 123Pilzsuche [dostęp 2023-03-25] (niem.).
  4. Występowanie Laccaria purpureobadia na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2023-03-25].
  5. Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej [online], grzyby.pl [dostęp 2023-03-25].
  6. a b Aktualne stanowiska lakówki purpurowobrązowej w Polsce [online], grzyby.pl [dostęp 2023-03-25].