Lalkowa Szczerbina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lalkowa Szczerbina
Ilustracja
Widok od północy
Państwo

 Polska

Wysokość

ok. 1860 m n.p.m.

Pasmo

Tatry, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Żabia Lalka, Żabi Mnich

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Lalkowa Szczerbina”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Lalkowa Szczerbina”
Ziemia49°11′18,0″N 20°05′04,3″E/49,188333 20,084528

Lalkowa Szczerbina (niem. Puppenkerbe, słow. Lalková štrbina, węg. Békás-babai-rés[1]) – przełączka w południowo-zachodniej, opadającej do Czarnostawiańskiego Kotła grani Żabiego Mnicha w Tatrach Polskich. Znajduje się w niej pomiędzy Niżnią Lalkową Turniczką i Pośrednią Lalkową Turniczką. Ku orograficznie prawej stronie opada z przełączki depresja, niżej przechodząca w płytkie, ledwo zauważalne, trawiaste koryto uchodzące na Białczański Upłaz. Jest to najniżej położony żlebek przecinający ten upłaz. Poniżej depresji znajduje się pas ścianek przeciętych żlebkami i kominkami. Na orograficznie lewą stronę, do Wyżniego Białczańskiego Żlebu przełączka opada skalnym urwiskiem, miejscami poprzerastanym trawkami[2].

Niżnia Lalkowa Turniczka i Lalkowa Szczerbina – widok ze ścieżki taternickiej na Wyżnią Białczańską Przełęcz

Południowo-zachodnia grań Żabiego Mnicha udostępniona jest do wspinaczki skalnej i jest to jeden z najbardziej popularnych rejoonów wspinaczkowych nad Morskim Okiem. Przez Lalkową Szczerbinę prowadzi droga wspinaczkowa Południowo-zachodnią granią Żabiego Mnicha. Czas przejścia od Niżniego Lalkowego Przechodu na Wyżnią Białczańską Przełęcz 3 godz., trudność V w skali tatrzańskiej[2].

Autorem nazwy przełączki jest Władysław Cywiński[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [online] [dostęp 2020-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b c Władysław Cywiński, Grań Żabiego, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1999, ISBN 83-7104-024-5.