Leucosidea sericea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Leucosidea)
Leucosidea sericea
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

różowce

Rodzina

różowate

Rodzaj

Leucosidea

Gatunek

Leucosidea sericea

Nazwa systematyczna
Leucosidea sericea Eckl. & Zeyh.
Enumeratio plantarum africae australis extratropicae; 1834 265 1836[3]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[4]

Leucosidea sericeagatunek rośliny z monotypowego rodzaju Leucosidea z rodziny różowatych. Występuje na wschodzie południowej części Afryki (Afryka Południowa, Lesotho, Suazi i Zimbabwe). Jest to niewielkie drzewo lub krzew, często tworzące gęste zarośla. Rośnie w miejscach wilgotnych na stokach gór, często wzdłuż strumieni. Ze względu na szybki wzrost i rozkrzewianie się – bywa uciążliwym gatunkiem na pastwiskach. Jest też uprawiany jako roślina ozdobna, cieniodajna, wykorzystywany jest też jako roślina lecznicza i magiczna[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Liście
Pokrój
Zimozielone drzewo z pojedynczym pniem lub krzew o nieregularnym, gęstym pokroju, z gałęziami przewisającymi. Osiąga do 7 m wysokości i 5 m szerokości korony. Kora jest czerwono-brązowa, silnie postrzępiona[5].
Liście
Skrętoległe, nieparzysto-pierzaste, listki w trzech–czterech parach, jajowate, głęboko piłkowane na brzegu. Górna strona blaszki liściowej ciemnozielona, z wgłębionymi wiązkami przewodzącymi, dolna strona jaśniejsza, szarozielona, z wypukłymi wiązkami, silnie owłosiona. Liście także na brzegu srebrzysto owłosione[5][6].
Kwiaty
Żółtozielone, zebrane w gęstych, owłosionych kwiatostanach kłosokształtnych na szczytach młodych pędów[5][6].
Owoce
Drobne niełupki o średnicy 3 mm, otoczone trwałym kielichem[5][6].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Skupienia drzew L. sericea nad Kraai River

Kwitnie wiosną (od sierpnia do września), kwiaty zapylane są przez owady, owoce dojrzewają w grudniu i styczniu[5]. Gatunek w naturze występuje zwykle w piętrze górskich łąk (od ok. 1600 do 2400 m n.p.m.), w miejscach wilgotnych, zwykle wzdłuż strumieni i rzek, nad którymi często tworzy gęste zarośla i zadrzewienia[6].

Kwiaty i młode pędy zgryzane są wiosną przez bydło i kozy, co powoduje silne krzewienie się roślin i tworzenie gęstych zarośli na pastwiskach. Silnie rozkrzewia się także na gruntach erodujących i przekształcanych przez człowieka, przez co bywa rośliną uciążliwą, zwłaszcza na terenach rolniczych[5].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Drewno tego gatunku jest miękkie, ale jest trwałe nawet w przypadku umieszczenia w wilgotnym gruncie, co sprawia, że jest wykorzystywane do wyrobu palików do ogrodzeń. Wykorzystywane jako opał pali się powoli i silnie dymi. Zgniecione liście używane są przez Zulusów do leczenia zapalenia spojówek. Roślina jest też wykorzystywana do ochrony przed urokami[5].

Ze względu na efektowne, srebrzysto owłosione liście, szybki wzrost i odporność na mrozy – roślina jest rekomendowana do uprawy w naturalistycznych ogrodach w Afryce Południowej. Może być wykorzystywana jako osłonowa dla bardziej wrażliwych roślin, może też tworzyć wysokie, gęste zarośla chroniące przed hałasem i wiatrem. Po podcięciu dolnych i zwisających gałęzi nadaje się do wykorzystania jako roślina cieniodajna. Nadaje się także do formowania bonsai[5].

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Rozmnaża się zarówno z nasion, jak i sadzonek pędowych. Łatwo też znaleźć siewki nadające się do przesadzenia pod starszymi okazami. Rośliny uprawia się w glebie średnio żyznej i wilgotnej[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2018-07-12] (ang.).
  3. Leucosidea sericea Eckl. & Zeyh.. [w:] The Plant List [on-line]. [dostęp 2018-07-12].
  4. Leucosidea sericea, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  5. a b c d e f g h i j Marc Stern: Leucosidea sericea. [w:] PlantZAfrica [on-line]. SA National Biodiversity Institute. [dostęp 2018-07-12].
  6. a b c d Hyde M.A., Wursten B.T., Ballings P., Coates Palgrave M.: Species information: Leucosidea sericea. [w:] Flora of Zimbabwe [on-line]. [dostęp 2018-07-12].